Румен Радев удостои български военнослужещи с висше офицерско звание. Това съобщиха от прессекретариата на държавния глава.
На церемония в Гербовата зала на "Дондуков“ 2 днес президентът и върховен главнокомандващ на Въоръжените сили Румен Радев удостои четирима военнослужещи с висше офицерско звание.
Със свой указ държавният глава назначи бригаден генерал Здравко Пехливанов на длъжността директор на Щаба на отбраната и го удостои с висше офицерско звание "генерал-майор“. С друг указ президентът Радев назначи полковник Иво Иванов за директор на дирекция "Стратегическо планиране“ и го удостои с висше офицерско звание "бригаден генерал“. Румен Радев назначи капитан I ранг Ваньо Мусински за заместник-командир на Военноморските сили и го удостои с висше офицерско звание "флотилен адмирал“, както и полковник Любомир Монов за директор на дирекция "Отбранителна политика и планиране“, когото удостои с висше офицерско звание "бригаден генерал“.
Новите звания и длъжности са израз на вашата всеотдайна служба, демонстрираните командни и професионални качества, както и на приноса ви за развитието на Въоръжените сили, заяви президентът Радев в приветствието си по време на церемонията. Държавният глава отбеляза, че новите назначения на четиримата български военнослужещи се случват в период на влошаване на глобалната среда за сигурност и растящи рискове за страната ни, вследствие на пълномащабната война в близост до българските граници.
По думите на президента войната на Русия срещу Украйна е извела на преден план нови предизвикателства пред системата за сигурност по отношение на логистиката, подготовката и с оглед на новите технологии на бойното поле, осигуряващи значителен асиметричен ефект. "Всичко това поставя нови и още по-високи изисквания към отбранителните способности на Въоръжените сили, към оперативната съвместимост със съюзниците, процесите на модернизация, преразглеждането на системата от стратегически документи и най-вече подготовката на личния състав“, каза още президентът.
От името на четиримата военнослужещи генерал-майор Пехливанов изрази благодарност за оказаната чест и посочи, че ще продължат всеотдайната си работа за справяне с актуалните предизвикателства пред сигурността, както и за издигането на престижа на българските Въоръжени сили сред съюзниците от НАТО и българското общество.
Държавният глава Президентът Радев удостои български военнослужещи с висше офицерско звание

©
пон | вто | сря | чтв | пет | съб | нед |
---|---|---|---|---|---|---|
1 | 2 | 3 | 4 | |||
5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 |
12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 |
19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 | 25 |
26 | 27 | 28 | 29 | 30 | 31 |
Финансист: Еврото поскъпва сериозно, готови сме за него
22:34 / 06.05.2025
Желязков поздрави Мерц: С координирани усилия продължаваме да раб...
21:02 / 06.05.2025
Военният историк Мишо Йорданов: Денят на храбростта винаги е бил ...
19:40 / 06.05.2025
Журналистът Николай Кръстев: Фицо и Вучич отново предпочитат да б...
20:00 / 06.05.2025
Красимир Каракачанов: Армията e била славна, когато България e би...
17:40 / 06.05.2025
Над 160 млади гвардейци посетиха Народното събрание
15:38 / 06.05.2025
Актуални теми