По обвинителен акт на Окръжна прокуратура - Варна двама мъже ще бъде съден за съпричиняване смъртта на жена в пътен инцидент

© Прокуратура на Република Бълга
И.М. (47 г.) работел като шофьор в частна фирма, занимаваща се с туристически превози и превоз на персонал. Управлявал служебен пътнически микробус и на 11 септември 2021 година изпълнявал редовен курс за транспортиране на служители на хотел в к.к. Златни пясъци до Варна. Превозното средство се движено по бул. "Генерал Колев“ със скорост около 40 км/ч. Приближавайки кръстовището с бул. "Цар Освободител“, водачът му забелязал смяната на сигнализацията на светофарната уредба от зелена на жълта и ускорил скоростта до 57 км/ч.
По същото време по бул. "Цар Освободител“ се движел лек автомобил, управляван от 20-годишният тогава С.Д. Наближавайки същото кръстовище за него светел червен забранителен сигнал на светофара. Още преди да е спрял, светлината се сменила на жълта и това провокирало младият мъж да ускори, достигайки около 41 км/ч на движение при навлизане в кръстовището.
Така се стигнало до сблъсък между двете МПС. Микробусът се преобърнал, плъзнал се по платното за движение и се ударил в стълб. Водачът и един от пътниците в него успели да излязат без затруднения, но една жена останала затисната вътре. С помощта на служители на РДПБЗН – Варна тя била извадена и транспортирана в болнично заведение. Установени били сериозни травми и счупвания на гръбначни прешлени, водещи до парализа на долните крайници. В болница бил прегледан и пътник от микробуса, който имал контузни наранявания.
Въпреки проведеното оперативно и друго лечение, пострадалата не успяла да се възстанови от получените травми, тя починала през ноември 2021 година. От заключението на назначената съдебно – медицинска експертиза станало ясно, че има причинно – следствена връзка между претърпяното пътно-транспортно произшествие на 11 септември и настъпилата смърт на жената.
В хода на разследването на инцидента станало ясно, че двамата водачи не са шофирали след употреба на алкохол или наркотични вещества в момента на произшествието. Видно от заключението на авто – техническата експертиза било, че при достигане на стоп-линията на кръстовището от микробуса, управляван от И.М., сигналът на светофарната уредба се е сменял от жълт към червен. А в момента на достигане на стоп-линията на кръстовището от лекия автомобил, управляван от С.Д., светофарът е светел с жълт сигнал.
Предстои делото срещу двамата обвиняеми да бъде насрочено за разглеждане във Варненския окръжен съд.
пон | вто | сря | чтв | пет | съб | нед |
---|---|---|---|---|---|---|
1 | 2 | 3 | 4 | |||
5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 |
12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 |
19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 | 25 |
26 | 27 | 28 | 29 | 30 | 31 |
Близо 700 военни ще преминат през парада на 6 май, техника няма д...
21:16 / 04.05.2025
Енергийният министър: От 1 юли ще има нов начин за определяне на ...
21:08 / 04.05.2025
Външно с важно предупреждение след ракетни удари на хутите срещу ...
19:50 / 04.05.2025
Ботьо Ботев за убийството в Хасково: Възникнал е скандал между Ив...
19:23 / 04.05.2025
Александър Йорданов: Всеки българин има дълг към Македония
18:30 / 04.05.2025
Ивайло Калфин: За 25 години българският лев е бил независим - тов...
18:05 / 04.05.2025
Актуални теми
Анкета
Не (21424) | 40% | ![]() |
Да, но отложено и превъртам реклами и съдържание (19706) | 37% | ![]() |
Да, гледам по традиционен начин (12170) | 23% | ![]() |