Европа е изправена пред няколко предизвикателства както във вътрешнополитически план, така и в глобален план. От начина, по който Европа се справи или не с тези предизвикателства зависи и нейното бъдеще и това какъв ще бъде животът на обикновения европеец. Това каза ръководителят на Делегацията на българските социалисти в предишния мандат на Европейския парламент Петър Витанов в предаването "Метроном" на Радио "Фокус".

С отварящите се бели петна, които идват след оттеглянето на подкрепата САЩ по отношение на сигурността на Стария континент. Европа, която през годините е разчитала за своята сигурност на САЩ и е пренасочвала ресурс в своята социална политика, се оказа в състояние да не може да се защитава сама.

Друго предизвикателство пред Европа е отвращението към политическия елит. "Елитите опитват да запазят своето място, което е взривоопасно. Това ще ескалира в нещо още по-страшно. Т.е. имаме вътрешна политическа болест с потенциал за щети с огромен магнитуд", каза той и посочи, че тези процеси текат на много места в Европа и даде пример с отменянето на президентските изборите в Румъния, което е опит на статуквото да запази своята власт, с отнемането по административен път на възможността на Льо Пен да се кандидатира за президент на Франция, макар че има двойно по-висока подкрепа от следващите, както и с това, че "Алтернатива за Германия" е отъждествена с екстремистка организация.

Търсенето на субектност на ЕС е друго предизвикателство за Европа, която в очевидното преразпределяне на света стои в периферията, посочи Витанов. "Европа търси своята субектност и е много трудно да я намери без САЩ, като даже Великобритания има водеща роля при формирането на външната политика на ЕС, а Обединеното кралство е извън Съюза". 

"Проектът ЕС трябва да носи надежда на хората за по-добър живот, и когато имаме стопиране и когато имаме субективизъм при разширяването в Западните Балкани, Черна гора, Сърбия, Източното партньорство, то тогава има една трансформация на надеждата в известна степен неразбиране и омраза", обясни още бившият евродепутат, като според него друго важно предизвикателство пред ЕС е да реши както какво иска да прави с държавите, които искат по-високо ниво на интеграция, така и с Украйна, която в момента е една разрушена държави и би трябвало ЕС много добре да се обмисли възможното й членство в Общността и какво би донесло това за останалите държави членки.

Другия стълб, на който разчита Европа по отношение на развитието на пазарите, това е Китай, към когото има няколко подхода в Брюксел, които трябва да се урегулират.

"Азиатският пазар на Китай е основно предизвикателство по какъв начин Европа ще разглежда Китай от тук насетне", каза той и добави, Европа трябва да вземе решение и за своето отношението към Русия и руските ресурси след урегулирането на отношенията дали да са на прагматична или на идеологическа основа.