Парламентът прие на първо четене три законопроекта за насърчаване на доброволчеството на първо четене. 

Проекти на закони бяха внесени от Деница Сачева и група народни представители от ГЕРБ-СДС, Николай Денков и група народни представители от ПП-ДБ и Атанас Зафиров и група народни представители от "БСП-Обединена левица". 

Законопроектите бяха приети със следните гласове: 

На БСП-ОЛ: 145 гласа "за", 22 "против", а 30 се въздържаха. На ПП-ДБ: 127 гласа "за", 72 "против", а 2-ма се въздържаха. На ГЕРБ-СДС: 155 "за", 21 "против", а 30 се въздържаха.

Какво включват законопроектите? 

В законопроекта на ГЕРБ-СДС се регламентират основните принципи на доброволческата дейност. Посочват се видовете доброволчество - краткосрочно, дългосрочно и корпоративно доброволчество. Определя се редът за водене на регистър на доброволците от доброволческите организации, както и създаването на публичен списък на интернет страницата на Министерството на правосъдието, който да показва доброволческите организации в страната. 

Със законопроекта на БСП-ОЛ се урежда статута на доброволците, като се създаде цялостна правна уредба за доброволчеството, която да насърчава гражданската активност. Предвижда се създаването на Национален регистър, организиращи доброволческа дейност, който да се поддържа от Министерството на труда и социалната политика. Профилът в регистъра трябва да служи за електронна доброволческа книжка. Освен това, текстовете посочват, че държавата трябва да насърчава доброволческата активност чрез данъчни, финансови, икономически и други облекчения, които да бъдат уредени в специални закони. 

Закнопроектът на ПП-ДБ предвижда създаването на благоприятна среда за насърчаване на доброволческата дейност. Текстовете включват ценностите и принципите, които да следва да бъдат спазвани при доброволчеството, както и правата и задълженията на доброволците и организаторите на доброволческа дейност. От втората политическа сила предлагат създаването на определени стимули, които да привличат доброволци. 

Дебатите

Димо Дренчев от "Възраждане" заяви, че текстовете в законопроектите трябва да се прецезират. Той посочи, че работодателите трябва да получат правото да издават разрешение за отпуск за извършването на доброволческа дейност. По думите му има опасност да се злоупотребява с използването на почивните дни не по предназначение, а за удължаване на почивката, особено покрай официалните празнични дни. 

Деница Симеонова от ПП-ДБ заяви, че законопроектът ще даде "реална опора" на хората, избрали доброволческата дейност. Тя призова депутатите да се обединят и да изработят най-добрите текстове в законопроекта, а след това те да бъдат гласувани. 

Хасан Адемов от ДПС-ДПС подчерта, че не е случаен фактът, че повече от 15 години българският парламент не е приел подобен законопроект. По думите му  всички предложения за създаването на Закон за доброволчеството през годините са били опит за навлизането в сферата на министерствата. 

"Опитът да се уреди в такъв закон материята, която е свързана с уреждането на всички проблеми, свързани с добороволчеството, стига до сблъсък със секторните министерства", обясни той. 

Той препоръча депутатите да се обединят и да изготвят общ законопроект, който единствено да поставя рамките за добороволческата дейност. Той акцентира върху проблеми в частта за осигуряването на доброволците. 

Габриел Вълков от "БСП-Обединена левица" каза, че България е единствената страна в Европейския съюз, в която няма Закон за доброволчеството. Той посочи, че в страната има около 100 000 души, които пряко зависят от въвеждането на нормативна база за доброволците. 

Михаил Митов от ГЕРБ-СДС заяви, че България трябва да има закон, който да защитава доброволците в страната. Той бе категоричен, че доброволчеството в страната трябва да бъде насрочвано и повече български граждани да бъдат ангажирани в тази дейност.