Май е най-дъждовният пролетен месец. Под влияние на по-влажни океански въздушни маси, идващи от северозапад времето е неустойчиво – с развитие на мощна купеста облачност и краткотрайни дъждове, в следобедните часове често придружени от гръмотевици. Понякога падат интензивни валежи и градушки причиняващи наводнения и щети върху земеделските култури. Нестабилните метеорологични условия са особено опасни в планините.

Планинската спасителна служба (ПСС) при БЧК съветва всички любители на планината да бъдат особено внимателни при предприемане на преходи, особено във високите части.

Препоръчваме туристите да следят прогнозата за времето и да се съобразяват с нея при излизане в планината, да са добре екипирани, да спазват предварително уточнения маршрут и да носят в себе си заредени мобилни телефони.

Поведение при движение в гръмотевична буря.

- Избягвайте движение по била и ръбове, особено ако те са остри; пресичането на големи открити пространства също увеличава риска.

- Не преминавайте през върхове или изолирани височини, дръжте се на разстояние от изолирани дървета, големи метални предмети, далекопроводи, реки и водни басейни.

- Ако се намирате на било – напуснете го по най-бързия начин, като не пренебрегвате сигурността на придвижване.

- Движете се на дистанция един от друг (няколко метра), а не в пакет, пише ПСС.

Ако прецените, че е по-добре да изчакате края на бурята:

- Спрете на сравнително безопасно място (не на било или друга изпъкнала форма на релефа).

- Избягвайте единични дървета, постройки, необезопасени с гръмоотвод, извори или водни басейни.

- Запазете дистанция от скалата при търсене на подслон.

- Оставете поне на десетина метра от вас по-големите метални предмети.

- Застанете в седнало положение (върху раницата или друга изолираща подложка) със събрани стъпала, коленете обхванати с ръце.