Обвинени за руски шпиони: Кои са тримата българи, задържани във Великобритания?

©
Лондонската полиция, към която се обърнахме за коментар, отказва такъв към момента.
Арестуваните са 45-годишният Орлин Русев, 41-годишният Бисер Джамбазов и 31-годишната Катрин Иванова. Те са работили и живели във Великобритания от години.
Посланикът ни в Лондон Марин Райков коментира пред bTV, че българското посолство в Обединеното кралство не е било информирано за задържането на тримата българи, каквато е обичайната практика.
"Научавам практически от Би Би Си. Ние сме проверили в информационните масиви на посолството имената, които фигурират в медиите, на какво съответстват. Действително отговаря на истината информацията, че някои от тези хора са били в наши изборни комисии. Господин Джамбазов е бил председател на СИК през 2021 година в Илинг, а госпожа Катрин Иванова е била член на комисия пак 2021 г. Но и двамата не са излъчени като представители на държавата, а са излъчени от общността“, уточни Райков.
Срещу тримата са повдигнати обвинения в притежание на документи за самоличност, които смятали да използват "неправомерно“, знаейки, че документите са фалшиви. Става дума за паспорти, лични карти и други документи от Великобритания, България, Франция, Италия, Испания, Хърватия, Словения, Гърция и Чехия.
Русев е имал бизнес контакти в Русия. Той пристигнал във Великобритания през 2009 г. и работил в продължение на три години в сферата на финансовите услуги. Катрин Иванова и Бисер Джамбазов се установяват във Великобритания също преди около десет години, ръководели са обществена организация, предоставяща услуги на български граждани, включително и езикови курсове.
Двамата са участвали в избирателни комисии тук на предходните български избори.
Очаква се тримата обвиняеми да бъдат изправени пред съда в Лондон, но в момента е ясно, че за последно са били пред съдия на 31 юли. По неофициална информация те не са се признали за виновни по обвиненията.
Софийската градска прокуратура съобщи, че също води разследване срещу тримата за престъпление срещу държавата.
пон | вто | сря | чтв | пет | съб | нед |
---|---|---|---|---|---|---|
1 | 2 | 3 | 4 | |||
5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 |
12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 |
19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 | 25 |
26 | 27 | 28 | 29 | 30 | 31 |
КНСБ: Където има колективен договор, заплатата е с 14% повече
21:26 / 01.05.2025
Кой колко взима в България?
20:39 / 01.05.2025
Видеокадри са запечатали последните часове от живота на Магдалена...
19:46 / 01.05.2025
Синдикатите: Увеличаването на пенсионната възраст е категорично н...
18:01 / 01.05.2025
Стоилка Арсова: Няма да има промени при картовите и платежните оп...
17:34 / 01.05.2025
Актуални теми