"Нашата страна може да използва рационално целия ресурс на слънчевата и геотермалната енергия и да стартира мащабно изграждане на енергийни общности. Въпрос на време и политическа воля е това да се превърне в реалност." Това заяви в предаването "Утрото на фокус" на Радио ФОКУС Невена Стоянова, съветник по търговско-икономическите въпроси в посолството на Република България в Унгария.
Според Стоянова енергийната ефективност и локалното производство на енергия са решаващи за устойчивостта на градовете. "Когато енергията се произвежда там, където се използва, загубите са минимални, разходите за потребителите – по-ниски, а градовете стават по-устойчиви и независими", обясни тя.
България вече разполага с около 1,5 гигавата инсталирани батерии, а планираните проекти достигат до 600 мегавата, което ще укрепи енергийната независимост на страната. "Комбинацията между батерийни хъбове, енергийни общности и електромобили ще промени изцяло начина, по който градовете функционират", допълни тя.
Особено внимание Стоянова отдели на двустранното сътрудничество с Унгария – страна, която се превръща в лидер в производството на батерии за електромобили и енергийно съхранение. "Участието на унгарски експерти в XCity Balkans 2026 ще даде възможност за обмен на опит и изграждане на съвместни проекти за енергийни общности", отбеляза тя.
През последните години българо-унгарските търговско-икономически отношения бележат стабилен ръст – стокообменът достига 2,4 млрд. евро, а инвестициите от унгарски компании в България са сред най-високите сред страните от Централна Европа.
Конференцията XCity Balkans 2026, която ще се проведе на 28-29 май в Боровец, ще събере кметове, бизнес лидери и експерти, за да дискутират бъдещето на зелените и устойчиви градове в Европа.



12:48 / 25.03.2026
2169




