Изложбата "Храни и пития на българите от ориенталската трапеза до столовата" ще покаже еволюцията на общественото хранене в България. Проследяваме не само промяната в самата кухня, но и на разбирането за обществено хранене в България в един доста дълъг период от 100 години. Това каза председателят на Държавната агенция "Архиви" доц. Михаил Груев в предаването "България, Европа и светът на фокус" на Радио "Фокус".  

Изложбата представя домашната трапеза на традиционното общество в края на ХІХ век до масовото производство на храни и столовото хранене през епохата на социализма. В последните десетилетия на османското владичество у нас навлиза европейската кухня.

"Тя навлиза не само като вкусове и ястия, но и като посуда, като обноски при хранене. Има много посоки на промени в българската кухня и в концепцията въобще за обществено хранене, които се променят през дългия ХХ век", разказа доц. Груев.  

Архивите съдържат голямо количество снимков материал по темата.

"Въпросът е как да бъдат подбрани така, че да бъдат едновременно интересни и представителни – за отделните браншове храни, видове напитки и т.н.", допълни председателят на Държавна агенция "Архиви".

Куратори на изложбата са Адриана Попова от Дирекция "Публичност на архивите" и художникът Ивелина Велинова.

До 16 май може да бъде видяна и изложбата, посветена на 100-годишнината от атентата в църквата "Света Неделя", в две експозиции – на площад "Света Неделя" и в Изложбена зала "Архиви".