В Женева Иран излезе с предложения за компромиси за ядрената си програма в замяна на отмяната на наложените й санкции, което обаче е в противоречие с исканията на президента Доналд Тръмп за прекратяване на обогатяването на уран на територията на Иран, преразглеждане на програмата за балистични ракети, спирането на финансирането и въоръжаването на проксита в региона и прекратяването на терора срещу иранският народ. Мирът в региона е в ръцете на двама души – Доналд Тръмп и аятолах Хаменей. Това каза в предаването "Метроном“ на Радио ФОКУС международният анализатор Мохамед Халаф.
Отказът на иранския външен министър Абас Арагчи да приеме чрез оманския посредник писмото с предложенията на САЩ за прекратяването на войната, означава според госта, че Иран е уверен в себе си и собствените си способности да се противопостави на атака от страна на САЩ. Фактът, че аятолах Хаменей е посочил на четири нива като свои наследници различни лидери на всички военни постове и държавни институции също води до извода според него, че иранският водач подготвя страната и себе си за всички възможни развития на ситуацията
"Иранците от известно време разчитат и наемат криминални групи в Европа и в различни държави света за извършването на различни терористични цели. Те имат инструментите да отговорят на удара на САЩ. Затова са толкова уверени в себе си, защото са създали навсякъде инфраструктура, която е в състояние да отвърне на удара.“
По думите му военният сблъсък е неминуем поради факта, че "светът не е виждал струпването на толкова много военни сили от времето на войната срещу Ирак в 2003 г. По-малка мобилизация на военни активи на САЩ струва около 3 млрд. долара. Представете си колко е струвало всичко това на САЩ, което в момента се натрупва в региона от 3 седмици. Това означава, че със сигурност ще има война. Президентът Тръмп няма да може да се ги изтегли обратно без да има резултат, без да има някаква победа, дори това да е приемане на американските условия от страната на Иран.“



13:56 / 23.02.2026
11631




