До месец - два ще приключат преговорите с Турция по договора с "Боташ". Това обяви в ефира на БНТ министърът на енергетиката Ива Петрова. Тя изрази надежда, че транспортните такси за пренос на газ по договора е възможно да бъдат променени на базата на нов меморандум за енергийно сътрудничество.
Министър Петрова припомни и при какви условия е сключен първоначално договорът с Турция.
"Споразумението беше сключено при коренно различни условия, когато бяха прекъснати доставките на руски газ за страната и когато нямаше възможност от друга входна точка да бъдат доставяни количества за България. Тоест това е споразумение, което изигра изключителна роля по отношение на гарантирането на сигурността на доставките. В момента виждаме, че пазарната среда се променя, променят се и условията, и е напълно нормално при една променяща се среда партньорите в търговско споразумение да седнат и да видят дали има нужда от промяна на параметрите и да намерят балансирано решение, съобразено с днешните условия, за едно взаимноизгодно сътрудничество. И този договор би трябвало при такива преговори да запази двете ключови ползи, които има за България. На първо място – гарантиране на сигурността на доставките, и на второ място – възможностите пред нашето газово дружество "Булгаргаз“, които създава този договор, включително и възможността то да се включи активно в развитието на регионалния пазар и съответно в оползотворяването на тези възможности, за които си говорихме преди малко."
Петрова отбеляза, че заявките за пренос на ток през България, са проекти изцяло в полза на българската страна. Тя коментира и възможността да изнасяме газ за Украйна.
"Изключително много се работи по отношение на повишаването на капацитетите със всички наши съседни страни. Големи инвестиции се правят и по вертикалните газови коридори, знаете Вертикалният газов коридор е приоритетна инициатива и по който активно работи "Булгартрансгаз“, така че нашата инфраструктура има огромен потенциал да бъде използвана за доставки от сигурни източници, които да заместят руските доставки, включително и в контекста на приетия регламент за отказ от руски доставки на природен газ, който започва поетапно да влиза в действие с пълно прекратяване към края на следващата година. Така че искрено се надявам, че България ще продължи да бъде надежден партньор и транзитьор на ресурси за широкия регион. Украйна, Молдова, както и с перспектива към Централна Европа – това не бива да забравяме", каза тя.



18:58 / 20.06.2026
526



