"Потвърждаваме нашата подкрепа в процеса на разширяването на Европейския съюз и разбирането, че европейската интеграция трябва да остане в основата на дневния ред на региона", заяви служебният външен министър Николай Милков по време на брифинга  след официалната среща на външните министри на държавите членки на Централноевропейската инициатива (ЦЕИ), в резиденция "Бояна", информира репортер на Агенция "Фокус".

"Убедени сме, че дейностите, предприети по време на българското председателство, са допринесли за подобряването на капацитета на ЦЕИ, така че да се стреми към по-амбициозен дневен ред за региона и са осигурили добра основа за работата на предстоящото председателство на инициативата от Молдова", допълни министър Милков

Министърът подчерта, че темата на днешната среща "Регионът на ЦЕИ - обединен в подкрепата си за Украйна и в усилията си да се справи с последствията от войната“ изразява загрижеността на държавите членки на ЦЕИ  за Украйна (също член на ЦЕИ) и военните действия на нейна територия.

Той изтъкна силното желание и интерес на държавите членки работят "обединени и в координация“, за да се преодолеят последствията от войната в Украйна и отражението им върху целия регион.

Председателството на Молдова, което започва на 1 януари 2023 година ще остане ангажирано с управлението на кризите. Страната е кандидат-член за присъединяване към Европейския съюз и старните от ЦЕИ ще отделят специално внимание на европейската интеграция в региона. 

"Това е основна цел на ЦЕИ и ние я подкрепяме с всичко, което можем", заяви държавният секретар на Молдова Владимир Кук.

Повече хуманитарна помощ за Украйна, работа със Световната здравна организация за преодоляване на последствията от пандемията от коронавирус, инвестиции в сигурността, младите хора и климатичните промени и свързаността, са приоритетите на председателството на Молдова, подчерта Кук.

От своя страна Роберто Антонионе, председател на ЦЕИ,  подчерта, че инициативата има силен ангажимент да подкрепя Украйна. По думите му обединението на политическата визия е изключително важно.

"От политическа гледна точка държавите членки на ЦЕИ трябва да подкрепят всички, които не са част от ЕС в тяхната европейска интеграция", подчерта Роберто Антонионе.