Министър Бойко Рашков: Нито АМ "Хемус" е готова, нито парите са налице

© Прессекретариат на държавния г
"Строителството на втората по дължина авотомагистрала у нас е национален обект, който се очакваше от много български граждани и струва на данъкоплатците огромни финансове средства. Сега се оказа, че нито парите са налице, нито магистралата е готова“, каза вътрешният министър.
"Пита се в задачата защо тази прокуратура не е започна разследване преди да се формира служебно правителство, за да разбере има ли престъпления, които са извършени във връзка със строителството на автомагистрала "Хемус“, посочи той.
Според Бойко Рашков има извършени престъпления и те могат да бъдат наречени "престъпленията на века“.
Той посочи, че е имало отклоняване на бюджетни средства чрез използването на предварително обмислени механизми. По думите му средствата са отивали в чужди джобове, партийни каси и дори в чужбина.
"В един изключително важен момент от разследването, когато има лице, което е задържано и привлечено в качеството на обвиняем, е имало процесуални възможности, които е могло да се използват, с цел то да изпълни обещанията, които е дало – да направи самопризнания“, изтъкна вътрешният министър.
По думите на Рашков самият обвинияем е поставил две условия, като първото е, че би направил пълни самопризнания, ако прокуратурата не протестира мярката за неотклонение домашен арест, а второто е – ако му се наложи да пътува в чужбина, евентуално прокуратурата да му разреши.
Министърът уточни, че обвиняемият все още не е направил самопризнания. Според него представителят на прокуратурата не е обърнал внимание на тези възможности, които има. "Това е един от възловите лица в схемата "Хемус“, заяви Рашков.
"Този чавек, който вече е известен, можеше да ни отведе по най-късия път до мястото, където се намират онези 50-60 млн. лева. Дали не са отнесени тези пари при някои ръководни политически лица, дали са изнесени в чужбина, дали не са в нечии партийни каси“, попита вътрешният министър.
Рашков каза още, че три екипа от антимафиоти са били готови да тръгнат по следите на парите за автомагистрала "Хемус“, след самопризнания от арестувания Борислав Колев.
пон | вто | сря | чтв | пет | съб | нед |
---|---|---|---|---|---|---|
1 | 2 | 3 | 4 | |||
5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 |
12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 |
19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 | 25 |
26 | 27 | 28 | 29 | 30 | 31 |
Финансист: Еврото поскъпва сериозно, готови сме за него
22:34 / 06.05.2025
Желязков поздрави Мерц: С координирани усилия продължаваме да раб...
21:02 / 06.05.2025
Военният историк Мишо Йорданов: Денят на храбростта винаги е бил ...
19:40 / 06.05.2025
Журналистът Николай Кръстев: Фицо и Вучич отново предпочитат да б...
20:00 / 06.05.2025
Красимир Каракачанов: Армията e била славна, когато България e би...
17:40 / 06.05.2025
Над 160 млади гвардейци посетиха Народното събрание
15:38 / 06.05.2025
Актуални теми
Анкета
Не (21475) | 40% | ![]() |
Да, но отложено и превъртам реклами и съдържание (19746) | 37% | ![]() |
Да, гледам по традиционен начин (12193) | 23% | ![]() |