Не бих се съгласил, че нищо не е направено от нас по време на мандата ни за съдебната реформа. Това каза в предаването "Добро утро, България“ на Радио "Фокус“ Милен Матеев, зам.- председател на правната комисия в НС от "Продължаваме Промяната". "Не сме съгласни с думите на президента. Разбира се, крачките бяха далеч по-малко от това, което искахме да се случи. Но след две неуспешни народни събрания ние успяхме да закрием специализираната прокуратура. Успяхме да създадем самостоятелно звено на делегираните европейски прокурори. Изработихме редица законопроекти и те предстоят да бъдат разгледани от настоящото НС. Венецианската комисия одобри законопроекта на кабинета "Петков“ за независимо разследване на главния прокурор. В този законопроект са включени и текстове за съдебен контрол върху отказите", добави Матеев.

По думите му, трябва да има достатъчно живот и хоризонт пред парламента, за да се случат всичките тези реформи. От "Продължаваме Промяната" искат и промени в конституцията, но това изисква поне 6 месеца живот на НС. Именно затова Милен Матеев е песимист за прокарване на такива промени в конституцията. По-скоро те ще наложат законодателни промени.

Трябва да бъде приет и закона за противодействие на корупцията.  Предстоят и още промени върху НПК и Закона за съдебната власт.

Матеев коментира и въпросът за попълването на парламентарната квота във ВСС, което по Конституция е задължение на парламента. "Това е възможно, но е важно по какъв начин ще се събере - дали чрез открити преговори, или ще стане по стария начин, както са свикнали партиите на статуквото. И още един въпрос е важен - по какви правила ще стане и как ще се оценяват членовете, за да се даде възможност на по-широк кръг извън политическите партии да имат възможност да номинират и те да бъдат оценявани професионално. Ако всичко това се случи, ние ще подкрепим такъв законопроект.

По повод инцидента на границата ни Матеев каза: "Стана ясно, че всъщност проблемите с охраната на държавната ни граница не са от вчера. Натрупани са корупциионни практики на управляващите през последните 10 години.  Не мисля, че решенията са изцяло в ръцете на народните представители. Решенията са в ръцете на МВР и изпълнителната власт. Ако се прецени от МС, че  трябват законодателни промени, то ние ще ги обсъдим и ще ги приемем, ако това решава проблемите на границата".