Когато си с мотор я няма тази рамка, която дава затвореното пространство на колата. Имаш 180 градуса поглед за света около теб. По този начин можеш да видиш повече и да се насладиш повече на пътуването. Ние, мотористите, караме за тази наслада от панорамните гледки. Това коментираха в предаването "Куфарът на фокус“ на Радио "Фокус“ с водещ Ася Александрова създателите на българския портал за мототуризъм Meteo-Ride и групата Road Adventures for Bikers Милена Иванова и Николай Бойчев.
"Meteo-Ride възникна като идея след едно пътуване до Карпатите, когато ни се наложи и нямахме информация дали пътят е отворен. Решихме да създадем някаква платформа, ветропоказател за мотопътешественици, да се ориентират за пътната обстановка на тези емблематични за нас, мотористите, места, където може да се кара,“ посочи той.
Има неща, които просто трябва да са с теб, когато тръгнеш с мотора на път, за да бъде всичко окей. Това е екипировката, тя обикновено е върху теб така или иначе, каска, ръкавици, яки. "Когато сме двама на мотора и място за багаж е ограничено, това как да подредиш багажа си е голямо предизвикателство,“ посочи Милена Иванова и добави, че нещото, което задължително се взема, е дъждобран. Един мотоциклетист винаги се съобразява с климатичните условия когато тръгва на път, като е добре да се избере тази част на деня, когато рискът да завали е по-малък или когато няма толкова натоварено движение. "Обикновено ставаш по-рано сутрин и тръгваш. По-добрия вариант е, но на нас не ни се получава много, защото сме нощни птици. Когато пътуваме сами или в малка група с хора с нашия ритъм, се оказваме на пътя точно по средата на деня,“ каза тя.
"Има неписано правило на 100 км да спираме и почиваме, което е трудно когато пътува по-голяма група заедно,“ добави Николай Бойчев и обясни, че оптималното като бройка група е 2-3 мотора или 5-6 човека, защото "трябва днес да минеш определени километри, да стигнеш крайната цел и ако има много размотаване, това пречи на организацията.“
Както обикновените туристи имат любими дестинации, които посещават и се наслаждават, така и мототуристите имат своите "места за поклонение“, само че при тях това са определени проходи и пътища в планините, разказа още Иванова. "Това са конкретни пътища, които са емблематични заради това, че се изкачват много високо, заради това, че има много обратни завои. И това са местата, които целенасочено мототуристите искат да посетят, да ги изминат и карането на мотора е част от изживяването. Да минеш със своята машина по пътя – това е още един трофей, който да си закачат на кръста и да си залепят стикер от това място на мотоциклета.“
А Бойчев добави, че Алпите са меката на мотористите от цял свят. "И на Балканите имаме много хубави места. В нашия сайт създаваме такива стикери от по-емблематичните трасета в България и на Балканите.“ Проходите в Стара планина и Родопите са най-красиви и интересни за мототуризъм в България, продължи той: "Тази магия в Родопите, това нещо, което не можеш да го обясниш, е притегателен център не само за българските мототуристи, но все повече хора от цяла Европа идват да карат в Родопите,“ каза той и сподели, че им предстои пътешествие с мотори в Хималаите, което се смята за наистина най-високото ниво. Милена Иванова обясни още, че за пътуването им до Хималаите всичко е резервирано и добре организирано предварително, но добави, че рядко правят предварителни резервации когато пътуват из Европа, защото това ги ограничава.
Според Иванова не трябва да се планират твърди дълги маршрути за изминаване за един ден, най-комфортно по думите й е да се изминават около 200-250 км до 300 км. "Когато тръгваш, обикновено първият ден или първите два дни, можеш да минеш и повече. Не можеш да изкараш цяла седмица на такъв график,“ а Бойчев допълни, че е най-добре човек да се съобразява спрямо маршрута. "Ако си в Алпите, където пътищата са къдрави, със завои, фиби, серпентини, аз там даже препоръчвам 150 км на ден. Защото аз искам, като се кача на най-високата точка на прохода, да седна в хижата и да изпия един хубав чай, да се наслаждавам на езерото около мен.“



17:17 / 18.07.2025
1332




