Мария Габриел пред журналисти по повод визитата на Володимир Зеленски и срещата му с политически лидери и общественици във вчерашния ден, предаде репортер на "Фокус".
"Аз се радвам, че успяхме да говорим вече и за много ранен етап за възстановяването на Украйна. Не за първи път повдигам темата. Аз смятам, че е от стратегически интерес да се включим във формулата за мир на президента Зеленски и да навлезем в конкретика", допълни Габриел.
Мария Габриел припомни също за благодарността на президента Зеленски за приетите бежанци у нас.
Тя обяви, че България ще стане официално част от Европейския център за върхови постижения за противодействие на хибридните заплахи през септември и отбеляза, че ще посети центъра през септември, ще внесе нотификация за официалното присъединяване на България към Меморандума за разбирателство, подписан при създаване на Центъра, с което приключва и официалната процедура.
По думите ѝ е необходимо да се финализира по възможно най-ускорен начин процедурата за присъединяването на България към този център.
Тя припомни, че в началото на 2023 г. МВнР, заедно със Секретариата по сигурността към Министерския съвет предприемат първи действия по присъединяване. След това има решение от април, което дава следващата стъпка. Много важен момент беше 26 май 2023 г., когато УС на Центъра за върхови постижения одобрява кандидатурата на България, а след това е отправена покана към страната ни да финализира процедурата", уточни Габриел.
Имахме прекрасната възможност да говорим по-задълбочено за сътрудничество в конкретни стратегически области като енергетиката и отбраната. Това сподели вицепремиерът и външен министър Мария Габриел: От стратегически интерес е да се включим във формулата за мир на президента Зеленски
пон | вто | сря | чтв | пет | съб | нед |
---|---|---|---|---|---|---|
1 | 2 | 3 | 4 | |||
5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 |
12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 |
19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 | 25 |
26 | 27 | 28 | 29 | 30 | 31 |
Социализмът ли ни го вмени? Над 80% от българите живеят в собстве...
16:34 / 05.05.2025
Опасно време в три области на страната за Гергьовден, очакват се ...
15:18 / 05.05.2025
Достъпът до сайтовете на институциите е възстановен, министърът р...
15:12 / 05.05.2025
"Възраждане" отново внесе предложение за свикване на референдум з...
14:56 / 05.05.2025
Петър Ганев за въвеждането на еврото и отражението му върху запла...
14:45 / 05.05.2025
Актуални теми