Мария Габриел: Любовта към четенето е умение за цял живот

© Представителство на ЕК в Бълга
"Малкият принц“ е книга, която никога няма да спре да вълнува малки и големи. С всяко следващо прочитане тя ни разкрива нещо ново. Не всичко, което е достъпно за възрастните, веднага ще бъде разкрито на децата. Но книгата привлича с простотата на представяне, подходяща за дете, с онази атмосфера на духовност и топлота, присъща на приказката.“, отбеляза Мария Габриел.
"Малкият принц“ съдържа житейски уроци за деца и възрастни. 3D изданието на книгата представя по интерактивен начин героите. Пътувайки из планетите и опознавайки техните обитатели, едно малко момче научава света, а ние с него. Комисар Габриел прочете откъса посветен на Малкия принц и розата: "Ако обичаш едно цвете, което съществува само в един екземпляр сред милиони и милиони звезди, това ти стига, за да си щастлив, когато гледаш звездите. Мислиш си: “Моето цвете е там някъде". Лоялността и верността на Малкия принц към розата е доказателство, че тези качества са много важни и без тях човек не би могъл да направи нещо добро и красиво. Всеки, независимо дали е дете или възрастен, може да бъде единствен и неповторим, когато е обичан, когато е намерил приятели.
Според комисар Габриел е важно да насърчаваме четенето с личен пример от най-ранна възраст, със създаване на подходящата среда – в семейството, в детските градини, в училище. Детето придобива знания за други страни, за природата, технологиите, историята и всичко, което го интересува. Четенето е умение, на което ни учат и в същото време чрез него се учим през целия си живот.
"Книгата е нещото, с което всеки човек израства. Тя е ключ към познанието, себепознаването, ключ едновременно и към реалния, и към измисления свят. Моето послание днес е да насърчаваме любовта към четенето. Днес, в ерата на новите технологии, традиционните и електронните книги могат да живеят заедно, отваряйки ни повече възможности за четене. Наша задача е да запазим четенето като ценност, да насърчаваме у децата стремеж да развият любовта към четенето“, коментира още Мария Габриел.
"Походът на книгите" продължава до 23-ти април, когато отбелязваме Международния ден на книгата. Дигитална платформа позволява включването на деца от цялата страна и от чужбина.
пон | вто | сря | чтв | пет | съб | нед |
---|---|---|---|---|---|---|
1 | 2 | 3 | 4 | |||
5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 |
12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 |
19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 | 25 |
26 | 27 | 28 | 29 | 30 | 31 |
Близо 700 военни ще преминат през парада на 6 май, техника няма д...
21:16 / 04.05.2025
Енергийният министър: От 1 юли ще има нов начин за определяне на ...
21:08 / 04.05.2025
Външно с важно предупреждение след ракетни удари на хутите срещу ...
19:50 / 04.05.2025
Ботьо Ботев за убийството в Хасково: Възникнал е скандал между Ив...
19:23 / 04.05.2025
Александър Йорданов: Всеки българин има дълг към Македония
18:30 / 04.05.2025
Ивайло Калфин: За 25 години българският лев е бил независим - тов...
18:05 / 04.05.2025
Актуални теми
Анкета
Не (21431) | 40% | ![]() |
Да, но отложено и превъртам реклами и съдържание (19713) | 37% | ![]() |
Да, гледам по традиционен начин (12174) | 23% | ![]() |