Манол Генов относно спешни мерки за преодоляване на очаквана криза с питейното водоснабдяване във връзка с ниските количества на валежите и във връзка с неблагоприятни прогнози за суша през 2025 г. и отдава констатирани проблеми в инфраструктурата и водната услуга.
Министърът отчете, че има "съществено разхищение" на водния ресурс в страната.
"Актуалното състояние на водните ресурси в страната не е цветущо. При годишна сума на валежа не се наблюдава значима промяна в дългосрочен период, който се мери в България от 1930 г. до 2024 г. Валежите през миналата година в широки граници през отделните месеци, варират близо до климатичните норми. Средната сума на валежите е 629 милиметра, което е с 5% под климатичната норма. Зима 2024-2025 г. беше характерна със сезонните количества валеж в по-голямата част на страната или над климатичната норма, което се дължи на валежите през месец декември, защото януари и февруари са сравнително сухи. Общият обем на речния оток през 2024 г. в страната е бил с 30% по-малък от този за 2023 г. По-изразено маловодие в страната се наблюдава в периода от юни до ноември. През зимата на 2024-2025 г. средното ниво на водата на реките в четирите водосборни района, са били главно под месечните норми", каза още той.
Манол Генов заяви, че набелязаните проблеми с водната инфраструктура изисквате решения, които трябва да бъдат взети от ВиК дружества, кметове на общини, областни управители, координирани от МРРБ.
"Най-важното е да се постигне баланс при обезпечаване на нужди от вода както за питейно-битови цели, така и за други нужди", обяви министърът.
И продължи: "Очаква се пролетта и лятото на 2025 година да са относително топли. Не можем да направим специфична прогноза за сезонните количества валежи за тази пролет. Има повишена вероятност през лятото е да с валежи под нормата".
Министърът на околната среда и водите обяви и мерките, предприети за обезпечаването на водните ресурси:
"Бяхме предвидили и сме въвели ограничения чрез режимните граници за използване на язовирите считано от 1 януари 2025 година. Сериозно сме намалии подаваните количества и към енергетиката, и към операторите, които ползват водата за напояване. Приетите в края на 2024 година планове за управление на речните басейни са предвидени и разписани всичките тези мерки, с които целим поддържане на количество и качество на повърхностни и подземни води в обхвата на райони с басейново управление", заяви министърът.
Министерството на околната среда и водите управлява използването на водите на 52 язовира от общо 6900 в страната, като всеки ден следи обемите в комплексните и значими язовири. Сумата от наличните завирени обеми в комплексните и значими язовири към 2 април тази година възлиза на 3612 милиона куб. метра и представлява 55 процента от общите им обеми. Сумарният завирен обем е приблизително с 8 процента по-малък спрямо обема към 2 април 2024 година, което представя отражението на изминалата трета поредна много суха година по отношение на притока, стана ясно още от неговите думи.
Независимо влиянията на климатичните фактори общите водни ресурси на България са достатъчни да осигурят потреблението на страната. Това заяви министърът на околната среда и водите Манол Генов: Актуалното състояние на водните ресурси в страната не е цветущо

© Булфото