Защо държавата е пряко отговорна за смъртта на 77-годишната жена, пребита в Младост? Този въпрос постави журналистът Лияна Панделиева в личния си профил във Facebook.

Фокус публикува нейните думи без редакторска намеса:

В целия цивилизован свят още преди да бъде пуснат на свобода човек, излежал присъда за убийство, той получава детайлен психологически профил и психологът дава оценка какво може да се очаква от поведението на онзи, който ще бъде освободен. Още с освобождаването, човекът не хуква накъдето му видят очите, а е длъжен да съобщи къде ще заживее и с него продължават да работят социални работници, които му помагат за реинтеграцията в обществото. Те първи алармират полицията, ако усетят, че нещо не е наред.

У нас абсолютно никой не се интересува нито секунда повече от пуснатите на свобода, които са вече излежали присъдите си, без значение дали са системни крадци, изнасилвачи, педофили или убийци. Да им бере гайлето общността в която освободеният е попаднал. Бившият затворник може да е с придружаващи психични заболявания, които утежняват състоянието му – ми съседите да внимават, кво!

Само изготвянето на профил на досегашния изнасилвач и убиец преди освобождаването му щеше да покаже нагласата да продължи с такива деяния. Тоест би станало ясно, че за бившия убиец е нямало колебание, че ще извърши ново престъпление и е било само въпрос на лошо стечение на обстоятелствата за жертвата. Можело е да бъде убита млада жена, можело е да бъде абсолютно всеки от нас, който е минал точно по това трасе.

Както казал на полицията: той много искал да се върне в затвора, затова направил каквото трябва. Нямал търпение да се прибере при другарите…

В България НЕ СЪЩЕСТВУВА последваща грижа за хората, изтърпели присъди. И никой у нас не носи отговорност, че психопат убиец и изнасилвач е пуснат на свобода, защото е изтърпял присъдата. Пазете се, бе! Не излизайте по тъмно! Тичайте бързо, ако можете, щом усетите нещо нередно. Е, може и да не можете да тичате. Тогава влизате в новините като статистика.

В този момент най-жалките политици в българската история демонстрират поведение, сходно на това с невъзпитани деца в детската градина, но до ден днешен още не съм чула, че някой възнамерява да създаде изцяло нова система на социална грижа и тя да се отнася до структурирана грижа за хората, излежали своите присъди, особено в случаите на тежки физически престъпления.

Ние си знаем – тука е така. 77-годишната жена, която се е прибирала от работа, никога не е била обект на закрила от своята държава.