Повече от 50% от кандидатстващите за българско гражданство не владеят и не разбират български език. Това заяви служебният министър на правосъдието от парламентарната трибуна във връзка с постъпили сигнали за нерегламентирано придобиване на българско гражданство, предаде репортер на "Фокус".  

"Сред кандидатите, които идват (бел. от ред. – за гражданство) в Министерството на правосъдието, повече от 50% имат нужда от преводач, защото нито владеят, нито разбират български език. Да, документите трябва да се подават лично, но те идват с преводач. Това в момента е допустима практика, тъй като владението на език не е условие нито за подаване, нито за придобиване на гражданство. Мисля, че не може да си пълноценен гражданин, без да владееш езика. Това обаче е законов въпрос. В момента ние изпълняваме закона такъв, какъвто е", заяви министър Зарков. 

Той обясни, че от МВР извършват проверки във връзка с постъпилите сигнали за нерегламентирано придобиване на българско гражданство. Министърът отбеляза, че в много от случаите лицата, които подават документите си, не живеят в България, но представят едно и също лице за контакт в страната. 

"Тези проверки се извършват от МВР, от една страна, и от консулските служби, от друга. Установили сме и сме доказали случаи на представени неистински актове за раждане или други документи. Събираме информация, която ще я предоставим на прокуратурата до дни. Констатирахме един интересен феномен – тези хора, които живеят извън България, предоставят документите си лично, но представят тук лице за контакт. В много от случаите хората, които са представили неистински документи, представят едно и също лице за контакт. Това говори за известна степен на организираност, която е предмет на изследване от други органи. Ние ще направим всичко по силите ни и събираме цялата информация, така действията ни да бъдат най-ефективни".

Министър Зарков каза още, че вече са били отнети гражданства на хора след констатирани нарушения. 

"Колкото до установени впоследствие, тук сме безкомпромисни. Според чл. 22, ал. 1, точка 1 от Закона за българското гражданство, се отменя натурализация на основание на данни или факти, за които е установено, че са нередни.

Вече сме правили такива предложения. Те са били одобрени от Президентството и с указ е отнемано гражданство".