"Съседите“ е мултимедийна и интерактивна инсталация, която те допуска вътре в нея, за да ти покаже премълчаните и избледнели спомени на оцелелите от политическото насилие на комунистическия режим в България. Това каза в предаването "Човекът на фокус“ на Радио "Фокус“ визуален артист, изследовател, писател и съавтор на проекта Красимира Буцева.

По думите й инсталацията съдържа над 40 интервюта, като това са едни къси фрагменти от историите на хора, които са били изпратени в лагерите в Белене, в Ловеч от комунистическата власт, които доста често са обикновени, лични истории. Понякога в тях дори не се споменават думите "лагер“ или "затвор“ или политическото им убеждение. "Това са истории, базирани на емоция по някакъв начин, което според нас прави инсталацията достъпна за хора, които може да нямат така историческите познания за този период от време,“ поясни артистът.

"В последните 10 години, работейки по този проект с моите колеги Лилия Топузова и Джулиан Шехирян, доста размишлявахме как да създадем една творба, която да може не просто да накара хората да почувстват историите, да научат нещо повече за тях и за оцелелите, ами също и да станат едни активни носители на паметта: да могат да влезнат в тази инсталация, да седнат на фотьойла, да слушат гласовете и да съпреживеят емоцията,“ разказа тя, защото помнейки миналото, можем да успеем да се опазим от това да направим същите грешки.   

Според артиста инсталацията се опитва не просто да разкажете спомени, но и да създаде едно място за колективно лечение, за колективно разбиране на миналото, място на което ние се сблъскаме с него и го приемаме и намираме начин да продължим повече отколкото място, което да осъжда или място, което дава исторически уроци в детайл. "Ние се надяваме, че е място, в което хората може да се почувстват в безопасност да си спомнят,“ каза тя и сподели, че когато за първи път инсталацията е показана в София през 2022 година всеки ден поне един човек от посетителите ги е търсел, за да разкаже за свой близък, преживял тези лагери. "Ние създадохме едно място, в което хората почваха да си спомнят и се чувстваха комфортно да разкажат на непознати. Това ни накара да се замислим, че може би по погрешка без да искаме сме създали нещо като мемориален музей, не просто място, което разказва ми, а място, в което хората да разказват също.“

Интерактивната инсталация "Съседите“ е българското участие на 60-ото издание на Венецианското биенале, на което Васил Владимиров е куратор на проекта.