Няма избори в Северна Македония, било то президентски, парламентарни, дори местни, в които България да не е някаква основна тема в позициите на партиите. Това каза в аудиокаста на "Фокус" "Това е България" Коста Филипов, дългогодишен кореспондент на български медии в Скопие.

"Винаги е било така, с по-голяма интензивност и острота, или с по-малка, няма никакво значение. Но сега пък си имат и основание, с френското предложение, с искането за вписването на българите в Конституцията и т.н.. Така че всички, особено, албанците бяха по-предпазливи и двамата, и Таравари, и Османи, и си знаят урока, те си имат други приоритети. Но и петимата представители на македонските политически партии не спираха да атакуват България със закани, че ще денонсират договора за приятелство и сътрудничество, че това щели да направят, онова щели да направят и т.н. Щели да правят нова Конституция, като г-жа Силяновска и т.н. Изобщо, в такива случаи ние се опитваме да се успокояваме, че все пак това е предизборна кампания, винаги в такива случаи се пресолява манджата, винаги се минава някаква червена линия. Ама хайде да им простим и да видим каква ще бъде реалната политика, след като минат изборите", отбеляза Филипов.

Според него този път е малко повече, отколкото трябва.

"Новите промени, ако влязат в сила, за европейските институции и най-вече за отпадането на единодушния вот, са една скрита надежда за македонския политически елит, че всичко ще бъде решено за тях. Даже прословутата фраза на един от кандидатите, който беше казал: Като дойде време в ЕС да се гласува за Македония, нека да накарат българския представител да отиде да пие кафе, както стана с Орбан в едно такова гласуване в Брюксел. Лошото е, че ние сме една разнебитена държава, на която отношенията с Република Северна Македония не са и сред приоритетите, както виждате", добави Филипов.

По думите му, откакто се наложи т.нар. "френско предложение", което после стана предложение на ЕС, има и някакво политическо, а и медийно мълчание наложено за Република Северна Македония. Дори и такива драстични факти за нарушенията на правата на българите оттатък границата ги подминаваме лековато - хайде да не ги закачаме, хайде да не ги дразним.  

"И както виждате, българската държава първо трябва да си тури ред сама за себе си вътре, пък после да започне да мисли за по-сериозни неща, каквито са отношенията с Република Северна Македония", каза още журналистът. 

Според него и по манталитет, и по вложена енергия, политическите партии у нас и в Македония си приличат много. Има пряко приложение на приказката, че “най-много се лъже преди избори, по време на война и след лов".