Кога детето трябва да посети педиатричен уролог?
©
Разпространение:
Според лекаря, бебетата от мъжки пол са по-склонни да развият инфекции на пикочните пътища, особено ако не са обрязани.
"След първата година от живота обаче разпространението се измества. Момиченцата са по-застрашени. Тази разлика до голяма степен се дължи на анатомични фактори: женската уретра е по-къса и по-близо до ануса, което улеснява навлизането на бактерии в пикочните пътища“, обяснява той.
Симптоми:
Както при мъжете, така и при жените, симптомите на UTI могат да варират в зависимост от възрастта, заявява лекарят, добавяйки, че кърмачетата могат да имат "неспецифични“ признаци като треска, раздразнителност, лошо хранене или повръщане. По-големите деца, от друга страна, могат да проявят симптоми на болезнено уриниране, често уриниране, неотложност, болка в долната част на корема и неприятна миризма или мътна урина.
"Треската може също да придружава UTI, ако инфекцията е достигнала бъбреците. Рисковите фактори за UTI и при двата пола включват вродени аномалии на пикочните пътища, дисфункционално уриниране, запек и VUR (състояние, при което урината тече обратно от пикочния мехур към бъбреците)", казва още докторът.
При лечение се набляга на пероралните антибиотици. В тежки случаи обаче може да се наложи хоспитализация с интравенозни антибиотици.
Профилактика
Превантивните мерки включват осигуряване на правилна хигиена и лечение на запек. Лекарят казва, че е доказано, че обрязването при мъжете намалява риска от инфекции на пикочните пътища в ранна детска възраст. При повтарящи се инфекции на пикочните пътища, особено при деца с VUR, може да са необходими дългосрочни профилактични антибиотици и хирургични процедури в зависимост от степента на VUR.