Калин Стоянов приветства участниците във Втората глобална конференция по проект "Гайгер", която се провежда у нас по инициатива на ИНТЕРПОЛ
"Приемаме факта, че България е домакин на събитието, което обединява работни групи от регионите на Черно море, Кавказ, Югоизточна Азия и Африка, като своеобразна оценка за полаганите от страната ни усилия в ефективното противодействие на организираната престъпност – резултат, постигнат от колаборация с колегите от Интерпол", подчерта в словото си министър Стоянов.
Той благодари за последователната инициатива на Международната организация на криминалната полиция ИНТЕРПОЛ, доказателство за което и провеждането на Втората глобална конференция по проект "Гайгер" – платформа, която позволява активен информационен обмен, свързан с евентуалните заплахи от трафика на радиочестотни и ядрени материали и идентифицирането на потенциалното им използване за престъпна дейност на национално, регионално и международно равнище.
"Днешният формат е платформа за активно споделяне на мнения и опит между експерти от правоохранителните органи. Тя ще позволи ускоряването на бъдещо взаимодействие не само по конкретни случаи в региона и ще насърчи използването на инструментариума на ИНТЕРПОЛ", коментира министър Стоянов.
Той изрази убеденост, че базата данни на "Гайгер" като информационно-технологична система ще позволи своевременно споделяне на информация - основен механизъм за ефективно противодействие по отношение на заплахите от тероризъм.
Вътрешният министър увери участниците в глобалния формат, че България приема с голяма отговорност членството в Международната организация на криминалната полиция, обединила 196 държави. По думите му ИНТЕРПОЛ е ключов фактор, който координира международното сътрудничество на полицейските органи от различните страни в борбата с криминалната престъпност, изгражда общи политики и експертни мрежи и защитава общата ни мисия да защитаваме отвоюваната за всички ни свобода.
България е домакин на Втората глобална конференция по проект "Гайгер". В нея участват представители на генералния секретариат на Интерпол, на 36 държави от регионите на Югоизточна Азия, Южна Африка, Черно море и Кавказ, и на Международната атомна енергетика. Първият аналогичен формат бе реализиран през 2022 г. в Истанбул.
Министърът на вътрешните работи Калин Стоянов: Активният оперативен обмен е отправна точка за ефективното противодействие на организираната престъпност
пон | вто | сря | чтв | пет | съб | нед |
---|---|---|---|---|---|---|
1 | 2 | 3 | 4 | |||
5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 |
12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 |
19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 | 25 |
26 | 27 | 28 | 29 | 30 | 31 |
Финансист: Еврото поскъпва сериозно, готови сме за него
22:34 / 06.05.2025
Желязков поздрави Мерц: С координирани усилия продължаваме да раб...
21:02 / 06.05.2025
Военният историк Мишо Йорданов: Денят на храбростта винаги е бил ...
19:40 / 06.05.2025
Журналистът Николай Кръстев: Фицо и Вучич отново предпочитат да б...
20:00 / 06.05.2025
Красимир Каракачанов: Армията e била славна, когато България e би...
17:40 / 06.05.2025
Над 160 млади гвардейци посетиха Народното събрание
15:38 / 06.05.2025
Актуални теми