У нас днес е последният ден за обществено обсъждане на проекта, който предвижда за пластмасовите бутилки и кенчетата да има депозит от десет евроцента, които клиентът да получава обратно, когато ги върне, съобщиха bTV.
В България при три милиарда бутилки се очаква като депозит в бъдещия Национален депозитен оператор да се събират 300 милиона евро.
Според Българската оползотворяваща и рециклираща асоциация около 40 процента от бутилките няма да бъдат събрани и съдбата на 120 милиона евро не е ясна.
Ресторантьори, производители на храни и собственици на малки магазини твърдят, че настоящите законови предложения ще облагодетелстват големите мултинационални компании и търговски вериги за сметка на българския бизнес и българските граждани.
"Тези триста милиона евро са в момента точно голямото желание на тези международни компании. Това нещо вече го направиха в Румъния. Те искат те да ги управляват и да ги усвояват. За нас това е кражба", коментира представител на несъгласните с предложенията.



22:28 / 20.05.2026
308




