Иво Инджев: Специалната операция на Израел е част от един сценарий

© Фокус
"Цялата тази наистина много специална военна операция на Израел по лишаване на Иран от възможностите му да произведе ядрено оръжие, е всъщност върха на копието, което отдавна беше хвърлено от Израел, още с операцията по обезглавяването на "Хизбула“ – най-опасната от всички проирански групировки в Близкия изток за Израел. Една по една паднаха плочките от доминото на т.нар. иранска ос в тази част от света, която те десетилетия наред създаваха,“ обясни той и посочи Сирия като една от страните, където де факто Иран се разпореждаше чрез режима на Башар Асад.
Експертът обясни колко е важно да се разбере защо не бива да се допуска Иран да има ядрено оръжие. По думите му това е така, защото Иран е единствената държава, която е прокламирала в своята национална доктрина желанието да унищожи друга държава, а именно еврейската. "Израел се намира в ситуацията да брани своето оцеляване, защото дори една ядрена глава да бъде произведена и тя да проникне през противовъздушната отбрана на Израел на територията на страната, това би било краят на Израел и началото на термоядрена война, която да превърне в световна. Израел на практика брани света от подпалване на Трета световна от страна на аятоласите в Техеран.“
Инджев подчерта, че дори и арабите стискат палци на Израел да успее и да промени чрез вътрешна имплозия положението в Иран, където има масово недоволство сред иранците от много години, което обаче е жестоко потискано от режима там. "Дали това ще избие в някаква консолидация на сили против режима в Техеран е трудно да се каже, защото спецификата на страната е такава, че в нея няма консолидирана опозиция, която да поведе едно подобно шествие.“
Вече се чуват информации, че Техеран силно желае преговори, но не желае това да изглежда като капитулация. Американците пък трупат военен потенциал в региона и видимо участват с помощ в презареждането на израелските самолети, макар че твърдят, че нямат отношение към бойните действия. Един от неприятните сценарии на развитие според Инджев е иранците да затворят Ормузкия пролив, което ще причини много големи беди в региона и би объркало световната икономика. "Но решението на военния конфликт е политическо,“ заключи той.
пон | вто | сря | чтв | пет | съб | нед |
---|---|---|---|---|---|---|
1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | |
7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 |
14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 |
21 | 22 | 23 | 24 | 25 | 26 | 27 |
28 | 29 | 30 | 31 |
Еврогрупата: Потвърдихме обменния курс от лева към евро
22:27 / 07.07.2025
Пилотът Марио Бакалов с любопитно признание
22:06 / 07.07.2025
Дончо Барбалов: Италия и Франция проявяват интерес към български ...
20:56 / 07.07.2025
От слънчев понеделник до гръмотевичен вторник
20:09 / 07.07.2025
Бивш здравен министър за изказването на Тошко Йорданов: Срещу нег...
19:20 / 07.07.2025
Елена Поптодорова: Илън Мъск би могъл да постигне успех на междин...
18:50 / 07.07.2025
Актуални теми