"Ние, гражданите, не усещаме много добре позитивите на интеграцията, за разлика от голяма част от бизнеса, който усеща това. От гледна точка на това как ние оценяваме като цяло интеграцията, тя по-скоро ни обединява, отколкото разделя. Имам предвид поне като граждани ни обединява повече, тъй като всеки един от нас има възможност да учи, да пътува, да работи, да създава семейства и какво ли не друго в други държави членки на Европейския съюз, това каза за предаването на Радио "Фокус" "България, Европа и Светът на фокус", Иван Начев -  експерт по политическа интеграция на Европейския съюз по темата "Повече ни обединява или разделя европейската интеграция на България?"

По отношение на взаимодействието между социалните и политическите институции на държавите в Европа, Начев каза:

"Връзката е доста слаба, като се има предвид отговорността на българските институции за цялото това участие. Но така или иначе, от гледна точка на това как ние оценяваме като цяло интеграцията, тя по-скоро ни обединява, отколкото разделя. Имам предвид поне като граждани ни обединява повече, тъй като всеки един от нас има възможност да учи, да пътува, да работи, да създава семейства и какво ли не друго в други държави членки на Европейския съюз"

Той коментира и темата как се отразява процесът на европейската интеграция върху развитието на България:

"От гледна точка на икономическото развитие – доста добре, тъй като бих казал Европейският съюз е най-големият, ако не единственият инвеститор в българската икономика. От гледна точка на нашите очаквания – не толкова добре, тъй като ето, ние сме вече 16 години държава членка на Европейския съюз и очевидно ние имахме много по-големи очаквания от гледна точка на повишаване на нашия стандарт, на възможностите ни тук за развитие вътре в България. Така че ние, гражданите, не усещаме много добре позитивите на интеграцията, за разлика от голяма част от бизнеса, който усеща това".

"Ние очаквахме по-голям икономически растеж, ние очаквахме бързо повишаване на доходите, по-висок жизнен стандарт. За съжаление, това не се случи, може би по две причини. Първата причина е тази, която вие споменахте в началото. В крайна сметка тя е свързана с мястото и ролята на България и институциите на България в Европейския съюз, в процеса на вземане на решения, в защитаването на националните политики.

Няма ситуация, в която Европейската комисия да може да нарежда на държавите членки какво да правят, тъй като Европейската комисия изпълнява онези решения, които са взели преди това държавите членки. В тоя смисъл тя много малко може да носи отговорност за това как ни се отразява на нас в България. Вторият проблем, разбира се, е със спазването на правилата, които са общоевропейски, и това доведе до закъсняването например на влизането на България в "Шенген", което ни се отразява негативно, разбира се, и до закъсняването на влизането на България в еврозоната, което също така се отразява негативно и на българската икономика и в крайна сметка на нас като български граждани",  каза още експертът по политическа интеграция на Европейския съюз.