"Първата наша оценка е, че тази стратегия отговаря в основните линии на нашите виждания за модерна енергийна стратегия. Това е стратегия на инвестиционни приоритети и трябва да бъде допълнена с прогноза за потреблението, да се знае какво потребление имаме вътре в страната и какво ще се изнася навън. Като потребители, българите са защитени от бъдещ ръст на цените на електроенергията, тъй като планът е изграден на принципа на минималните разходи на планиране и изграждане." Това стана ясно от коментара на Иван Хиновски, председател на Българския енергиен и минен форум в обзорното предаване "Това е България" на Радио "Фокус" по темата "Отговаря ли на перспективите на държавата Проектът на енергийна стратегия за следващите 30 години".

"Това е един документ дълго чакан и това правителство трябва да бъде поздравено за тази смелост при тази турбулентна политическа обстановка, че представя такъв проект. От самото начало тази стратегия по всички всички показатели - макро цели, напълно отговаря на нашите цели, на Българския енергиен форум, който от 10 години повтаря същите тези - нужно е балансирано развитие между нови ядрени мощности, ВЕИ - нужни са нови ВЕИ централи , защото имаме огромен потенциал. От гледна точка на структурата на целите, тази стратегия на електроенергетиката, а не на цялата енергетика, защото липсват топлофикация и природен газ, но те ще се допълват оттук-нататък, каза Хиновски.

"Още днес заявихме1 че ще представим допълнителни доработки, защото към тази стратегия има неща, които трябва да се доработят. Като например:  новата стратегия за отработено ядрено гориво, без която не можем да мръднем напред, без нова ядрена мощност, ОВОЗ на проектите на Дунав, за които се борим от 15 години с някои еколози, че това е огромен енергиен потенциал, но не само от гледна точка на енергия.  Тези проекти възстановяват и корабоплаването по Дунав. Този проект на Дунав е синергиен, той е транспортен, туристически, земеделски и накрая - енергиен", допълни Хиновски.

Той подчерта, че това е стратегия на инвестиционни приоритети и трябва да бъде допълнена с прогноза за потреблението, защото да, тази програма е екстензивна, т.е тя е свързана с изграждането на много мощности, но какъв е балансът на нашето потребление, каква е прогнозата.  Ще изнасяме ли и колко ще изнасяме, т.е този баланс на мощността се допълва от енергиен баланс. той трябва да  е част от тази стратегия.

Специалистът коментира и на въпроса защитен ли е интересът на потребителите. Според него основният аргумент, че този план защитава интересите на потребителите е фактът, че той е правен на основата на минимални разходи за планиране и изграждан. Ние сме защитени от гледна точка на бъдещия ръст на цените на електроенергията и на топлоенергията.

"Разбира се , не можем да живеем с идеята, че сиренето и кашкавалът поскъпват, а електроенергията не поскъпва. Тя ще поскъпва, но трябва да бъде с един нормален процент, какъвто е и инфлацията., а не от други външнополитически причини и управленски грешки", подчерта Хиновски.

Цоня СЪБЧЕВА