Борислав Сарафов, на 16 януари, е почти предрешена, днес депутатите обърнаха тази тенденция. Те гласуваха три законопроекта, които са на "Има такъв народ“, "Възраждане“ и ПП-ДБ.
В различна степен те предвиждат и прекратяване на тази процедура и последващо ограничаване на правомощията на главния прокурор и на неговите заместници.
"Това е първо гласуване и трябва много бързо да се организират и администрацията на Народното събрание, и временно председателстващия правната комисия. Тези проекти трябва да се разгледат в кратки срокове, ако искат наистина да подобрят законодателството и да осуетят избора на Сарафов“.
Това коментира в ефира на bTV Иван Брегов – експерт от Центъра за изследване на демокрацията. Според него през последните 35 години трайно и последователно се злоупотребява с българската прокуратура.
"Там хората не ги свързва професионализъм, а едно поругаване и едно добро заплащане. Бюджетът на съдебната власт тази година е нараснал с 400 милиона лева, като 150 милиона лева от тях са само за облекло“, посочи Брегов.
Експертът посочи, че по разследванията около "Осемте джуджета", Нотариуса, SS клуба и чувалите с прокурорски постановления не се шуми.
"Знаем само, че по разследванията за магистрала "Тракия", където 68 млн. лева бяха платени в кеш - нещо, което законодателството не позволява, прокурорите, които се занимаваха с това дело, бяха разкомандировани и подменени. По разследванията на "Осемте джуджета знаем само, че правната квалификация на обвиненията е доста спорна", коментира експертът.
След като месеци наред се считаше, че процедурата по избор на нов главен прокурор – а именно Иван Брегов: Законопроектите трябва да се разгледат в кратки срокове, ако искат да се осуети избора на Сарафов

© bTV
пон | вто | сря | чтв | пет | съб | нед |
---|---|---|---|---|---|---|
1 | 2 | |||||
3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 |
10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 |
17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 |
24 | 25 | 26 | 27 | 28 |
Земеделското министерство предлага да се намали водното съдържани...
22:49 / 11.02.2025
Икономист за бойкота на супермаркетите: Ефект вече има, увеличиха...
22:28 / 11.02.2025
Габриел Вълков: Прекият избор създава председатели на БСП, които ...
22:12 / 11.02.2025
Синдикатите с тревожни данни: 94% от българите не са доволни от з...
21:00 / 11.02.2025
Спукана гума на самолет затвори летище София
20:50 / 11.02.2025
Парламентът започва да попълва регулаторите
20:33 / 11.02.2025
Актуални теми