България трябва да бъде в центъра на европейската интеграция. Това каза в интервю за предаването "Нюзрум" по Радио ФОКУС експертът по национална и международна сигурност Ивайло Иванов от Съюз на офицерите от резерва "Атлантик".
"Когато говорим къде ние се позиционираме, имайки предвид и новото правителство, това те първа ще видим, но там, където би трябвало да се позиционираме, е в центъра на европейския интеграционен процес, защото Европейският съюз и НАТО са котвата, която ни позволява да имаме сравнително стабилност – икономическа, външнополитическа и военна, в този бурен свят, който се развива около нас", посочи Иванов.
По думите му България трябва активно да участва в процесите в ЕС: "Ние трябва да се позиционираме в тези процеси – първо да участваме активно в тях, да присъстваме и да бъдем активни, да се опитваме да повлияем на тези процеси така, както отговаря на българския национален интерес. В никакъв случай не трябва да оставаме в малцинства или изолирани от тези процеси, защото това е гаранцията за нашата икономическа и военна сигурност."
Той подчерта, че независимо от промените, НАТО остава ключов фактор за сигурността: "Дори и САЩ да намалят своето присъствие, очевидно останалите европейски държави, плюс Канада, са готови да продължат да поддържат и развиват тази военна организация."
ЕС засилва фокуса върху отбраната и сигурността
Иванов коментира, че инициативите в сферата на отбраната и сигурността в рамките на Европейския съюз ще се развиват все по-активно.
"По отношение на рамките на Европейския съюз инициативите в сферата на отбраната и сигурността са ключови. Ще видим със сигурност не само тези, които имаме в момента, но и допълнително развитие на тези инициативи. И България трябва да бъде плътно участваща в тях", посочи той.
Украйна се превръща в ключов фактор за сигурността
По думите му една от ясно изразените тенденции е все по-тясното сътрудничество между ЕС и Украйна, особено в сферата на отбраната.
"Ясно е, че Украйна и нейните военни способности са ключови по отношение на гарантирането на сигурността не само на Европа", заяви Иванов.
Той допълни, че опитът на Украйна вече се използва и извън Европа: "Видяхме желанието на държавите от Персийския залив да развият подобни отношения с Украйна. Включително виждаме и САЩ, които също търсят украинската експертиза за справяне с тези нови заплахи."
България не трябва да бъде встрани от процесите
Ивайло Иванов беше категоричен, че България трябва да бъде активен участник във всички ключови процеси, а не пасивен наблюдател.
"Така че във всички тези процеси България не трябва да седи встрани, трябва да бъде включена в тях. При това активно, не просто да бъде едно тихо присъствие, а да оформя тези процеси от гледна точка на нашия национален интерес", подчерта той.
Експертът обърна внимание и на геостратегическото положение на страната. "Ние сме външна граница на Европейския съюз и сме по-изложени на неблагоприятни тенденции, влияния и процеси, които протичат на изток и югоизток от нас, в сравнение с държави в западната част на Европа", допълни Иванов.



07:09 / 10.05.2026
484





