Подвижният състав на БДЖ е над 40-годишен, което предпоставя и некомфортното пътуване с него и съответно отлива на пътникопотока. Необходима е модернизация, така че да бъде променен интериора, хората да пътуват спокойно и комфортно и да се подобрят условията на предвижване. Това коментира в предаването "Цветовете на България“ на Радио "Фокус“ управителят на "БДЖ – Пътнически превози" инж. Венцислав Славков.

За да се съкрати времепътуването и да се стига значително по-бързо от една точка до друга, трябва приключат ремонтите по железопътната инфраструктура, за да може да се използват и скоростите на подвижния състав. "Състоянието на железопътния път е в прерогативите на Национална компания "Железопътна инфраструктура“ (НКЖИ), която има задължението да поддържа пътя, тъй като те са държателите на цялата инфраструктура, на железния път, сградите и съоръженията, както и на съответните територии около гарите. От ремонтите, които те правят по съоръженията, зависи и скоростта и навременността на предвижване на влаковете.“

Ремонтът на Централна гара е в основата на закъсненията и промените по разписанието на влаковете. Основният проблем според него произтича от това, че е нарушена и ограничена самата пропускателна способност на Централна гара със започналия на 7 май ремонт. Влаковете с направление Мездра, Видин, Горна Оряховица и Варна тръгват от гара "София Север“, която няма капацитета на Централна гара, за да може да приема и да тръгват всички влакове по разписание. "В началото се опитахме да запазим всички влакове, така че да няма отменени влакове и да не създаваме допълнително неудобство, но капацитета на гара "София Север“ се оказа, че не е достатъчен и след едноседмичен опит се наложи да направим реорганизация, да обединим някои от влаковете, да пуснем допълнително мотрисни влакове, така че да сведем до минимум закъсненията им.“

В дългочаканата модернизация на БДЖ е предвидено да се преведе в съответния вид подвижния състав и да се ремонтира железопътната инфраструктура, за да позволи движението на влаковете да се извършва с допустимата им скорост. "За да се движат влаковете с над 160 км/ч е необходимо да се довърши изграждането на системите за сигурност по железопътната инфраструктура, както и на подвижния състав, на локомотивите да бъде монтирано бордово оборудване ECTS,“ обясни Венцислав Славков и добави, че това предстои да бъде направено до края на ремонтните дейности.

Управителят на "БДЖ - Пътнически превози" сподели още, че въпреки трудностите предстоят и хубави неща, като договора за доставка на модернизирани вагони второ употреба, ползвани до момента в Германия, Дания и Белгия. "Първата доставка пристигна миналата седмица. След извършване на необходимите ревизии и профилактики ще бъдат пуснати в посока София-Пловдив-Бургас, следващите композиции ще са София-Варна, и така до въвеждането на всички в експлоатация, за да можем да покрием по-дългите линии.“