Инфлацията върви към охлаждане. Има доста по-ниски стойности спрямо година назад. Връщането на цените по-ниски нива обаче е малко вероятно без икономическа криза. Това каза Цветослав Цачев – главен инвестиционен консултант на Елана Трейдинг, в предаването "Човекът на фокус“ на "Фокус“. 

В световен мащаб има прекалено много дългове и те трябва по някакъв начин да бъдат инфлационно намалени, обясни той. "Не виждаме промяна в мисленето, държавите продължават да имитират, да харчат много пари, повече, отколкото има, и икономиката някак си трябва да надраства това, иначе отиваме към фалити. Централните банки искат да ограничат този растеж чрез вдигане на лихвите. От там в среда на една много задлъжняла икономика ще видим също високи цени. Това отново е фактор, който ще бъде прехвърлен на потребителя. От там се създава инфлацията“, обясни експертът.  

Инфлацията ще продължи да бъде фактор за обедняване на населението, заяви Цачев.  

Той коментира поредното намаляване на добивите на петрол на страните от ОПЕК плюс Русия в очакване, че търсенето вероятно ще пада. Този път това направи единствено Саудитска Арабия – с нови 1 милион барела.  

Той отбеляза, че се наблюдава значителна промяна на движението на самата суровина от началото на войната в Украйна. Сега Русия изнася основно за Индия. Останалите страни производителки пък насочват добивите си към Европа. "Това означава, че страните от БРИКС ще спечелят от това, че ще употребяват малко по-висока цена. Индия ще употребява по-евтин петрол, ще преработва, изнася и използва за собствената си икономика, а Саудитска Арабия ще насочва по-малки количества, но на по-висока цена, основно към пазарите си в Европа. Това е един добре синхронизиран ход да се сложи дъно на цената на петрола на текущи нива, не по-ниски от 65-70 долара“, обясни експертът. 

Цветослав Цачев посочи, че юанът не е водеща валута, защото има стриктни ограничения за движението на капитал от и към Китай. Това със сигурност ще се промени в следващото десетилетие, смята той.  

За страните от БРИКС алтернативата да държат активите си само в долари е плашеща, защото видяхме значението на санкциите, посочи експертът. "БРИКС е чисто икономически съюз, в който се търсят алтернативи за икономически възход и по тази причина вече има и политически ефекти. Съревнованието между Саудитска Арабия и Иран беше прекратено благодарение на това, че двете страни седнаха на една маса, защото тяхната цел е да вървят заедно в този съюз. Със сигурност в следващите години ще виждаме повече интеграция между страни, които не сме и предполагали, че могат да работят заедно в една определена посока“, посочи Цачев.