Огромно признание за приноса на България в европейската и световната културна съкровищница е да бъде почетен гост на 19-ия Международен панаир на книгата и образованието в Черна гора. Духовната империя България предопределя културната история на цяла Европа. С тези думи вицепрезидентът Илияна Йотова откри книжното и образователно изложение в Подгорица. На откриването присъстваха представители на черногорските власти, както и българският министър на културата Мариан Бачев.

Българското участие, което се осъществява с подкрепата на Министерството на културата, е съпътствано от редица културни събития. Дните на българската култура в Черна гора са под патронажа на вицепрезидента.

"Като почетен гост ще покажем най-доброто от талантите на България“, заяви Илияна Йотова, като посочи участието на писателите Здравка Евтимова и Георги Бърдаров, на представители на Плевенската филхармония, на Народния театър "Иван Вазов“.

"Тук сме все хора, убедени в силата на културата, благодарение на която човечеството оцелява векове наред. В днешния 21 век културата ни връща към ценностите на нашата памет, на историята. Културата продължава да строи мостове между различните народи и държави. Нейното послание е мир за бъдещето на хората“, подчерта в приветствието си вицепрезидентът.

Тя изрази своята убеденост, че въпреки разцвета на високите технологии човекът никога няма да се откаже от писаното слово и книгата. "Книгата стои най-близо до нас, в нея всеки може да намери себе си, да открие ценностите, които ни правят хора. Независимо от различията помежду ни, човешкият морал е общ“, заяви Илияна Йотова, като подчерта посланието на панаира "Довери се на книгата“.

"В книгите е и общата ни памет, която не бива да разделя, тя само може да обединява“, посочи вицепрезидентът. Тя открои дълбоките исторически и културни връзки между България и Черна гора и интензивното им развитие днес.

Присъстващите на откриването на панаира на книгата и образованието Илияна Йотова запозна с двете знакови годишнини, които отбелязва България – 1160 от покръстването на българския народ и 1170 години на глаголицата. "България се превръща в духовна империя, която разпространява книжовност, писменост, култура и духовност в целия славянски свят“, подчерта вицепрезидентът.