Хардуерът и софтуерът за "умно" земеделие автоматизира процесите, свързани с напояването и торовнасянето чрез водата за открити площи и оранжерии. Управлява и климата в оранжериите така, че да контролираме и поддържаме оптималните условия като температура и влажност. Това каза Илия Йорданов – управител на "Ондо Солюшънс", в предаването "Човекът на фокус" на Радио "Фокус".  

Тази система слага контрола в ръцете на фермера. По думите му много фермери имат скептично отношение към автоматизацията, смятайки, че такава система ще им отнеме контрола и ще взима решения сама. "Точно обратното – ние слагаме контрола, видимостта, проследяемостта, прозрачността на всички процеси, които се случват в оранжерията, в ръцете на фермера и той има възможност във всеки един момент да види какво се случва", поясни Йорданов. 

Автоматизирането на процесите решава и проблема с липсата на работна ръка и оптимизира всички процеси. "Спестяваме до 30% от разходите, които са свързани с човешко действие. Допълнително почти елиминираме човешките грешки. Това по наши статистики води до загуба почти на 10% от самия добив на фермера. Вторият проблем, който решаваме, е неефективната употреба на водата. Работим със сензори за влажност, които ни казват дали може да се пропусне напояване, което води до спестяване на водните ресурси, които се използват за напояване, до 30%. Контролираме много прецизно употребата на торове, което води до намаляване на торовете които се инжектират във водата, до 20%. Увеличаваме добива с до 20%", обясни Йорданов.  

Той посочи, че внедряването на новите технологии в земеделието повишава ефективността, подобрява печалбата на фирмите и помага да се привлекат млади хора към земеделието. "Много от нашите клиенти са хора, решили да се занимават с био или органично земеделие, които са решили, че градът вече не е мястото за тях и те искат да променят или подобрят по някакъв начин производството на храна“, каза Йорданов.  

Следваща цел на "Ондо Солюшънс" е да излезе и на външни пазари, сподели собственикът на компанията.  

В момента земеделието ни се развива на етап прецизно земеделие. "Това означава колко да бъде дадено на растението, кога и по какъв начин. Следващата стъпка е "умно" земеделие. Това означава, че решенията, които се взимат, вече не ги взима фермерът, а машините на базата на статистически данни и измервания. Ще отнеме време да се направи преход към умното земеделие, тъй като самите фермери като цяло по света по природа са доста консервативни", обясни Йорданов. 

Живко Кръстев