Икономистът Щерьо Ножаров: В бюджета няма буфери, той е на границата
© Фокус
Той обясни, че след около две години разходите по държавния дълг само за лихви ще надхвърлят 2 милиарда. "Ако имаме промяна в кредитния рейтинг, това би намалило тези разходи с 30%. Ще бъде много по-добре и за бизнеса от гледна точка на транзакционни разходи“, обясни експертът.
До 15 ноември трябва да бъде транспонирана директивата за формиране на минималната работна заплата. "До момента не сме го направили, тъй като член 5 изисква вътре да бъде включена и производителността на труда и да бъдат отчитани сравними стойности, т.е. от брутна средна работна заплата да изчисляваме брутна минимална работна заплата“, обясни Ножаров.
В момента инфлацията в трите държави с най-ниска инфлация в Европейския съюз е 0,8%. "Не се гледа средното ниво на инфлация, а трите държави с най-ниска инфлация. Едни такива експерименти застрашават да рискуваме членството си в еврозоната, тъй като сме на ръба“, подчерта икономистът.
В бюджета няма буфери, той е на границата, отбеляза Щерьо Ножаров. "В условията на фактори, които са свързани с геополитически риск, който може да повлияе и на екзогенна инфлация, би следвало да има резерви. Всички се надяваме да влезем в еврозоната, но това би следвало да бъде на база консервативна политика. Влизането в еврозоната не е фотоснимка, т.е. критериите да бъдат изпълнени в даден момент. За да се предотврати гръцкият сценарий от 2010 г., това означава устойчива политика на фискална стабилност, а такава не се вижда. Формалното изпълнение на номинални критерии за даден момент не е достатъчно“, обясни експертът.
Според него силната фрагментация на политическото пространство нарушава очакванията на бизнеса и обществото за стабилен парламент и правителство, което трябва да проведе редица реформи.