Гуцанов: Неведнъж от БСП сме чували думите на Кирил Петков "Оттеглете закона и ще ви дам кодовете"

© Nova News
Той открои и някои от сериозните разминавания, които двете партии са имали - относно “Газпром“ и плащанията за Русия в рубли, даването на оръжия за Украйна, руските дипломати. "Така че имахме тежки взаимоотношения, но с оглед на едно развитие на страната, поддържахме разумен диалог“, каза още той.
По думите му цялата парламентарна група на “БСП за България“, която стоят на първите редове в пленарната зала, са чули думите на Кирил Петков “Оттеглете закона и ще ви дам кодовете“. "Разговори е имало и в стаята на групата ни, когато е идвал г-н Петков да коментира Изборния кодекс“, обясни социалистът и допълни, че от левицата са предложили същия закон за смесено гласуване преди около две години.
Гуцанов даде пример с практиката в Европа, където има единствено 3 държави с различни вариации на машинно гласуване – Естония, Белгия и Швейцария. "Няма нито една друга европейска държава с машинно гласуване. Франция и Германия имат доклади на техните служби за сигурност, от които става ясно, че машинното гласуване е опасно за националната им сигурност“, коментира той.
Според депутата истерията, която се разиграва през последните дни, буди все повече съмнение, че има нещо нередно в машинното гласуване. Левицата няма да подкрепи текста за преброителните центрове, тъй като няма как технически да бъдат осъществени. От друга страна БСП е за въвеждането на видеонаблюдение и създаване на запис, както и биха подкрепили район “Чужбина“.
Предложението на “Продължаваме промяната“ и “Демократична България“ за правителство на малцинството Гуцанов коментира така: "Сборът между ПП и ДБ е 73 – това няма и 30% от народното представителство. Според вас това може ли да бъде кабинет на малцинството? Ние сме склонни да дадем гласове тогава, когато имаме разговори по това какво трябва да се случи в България. Кои са приоритетите за развитие на страната ни, какво правим с енергетиката, със социалната част. Ние искахме минималната работна заплата да стане 50% от средната, да има безплатни лекарства за деца до 14 години, безплатни учебници. Целият социален пакет, включително и на пенсионерите да бъдат актуализирани пенсиите спрямо средноосигурителния доход за 2021 г., струва малко под 3 млрд. – колкото струват самолетите, които ние купуваме на хартия“, обясни той и допълни, че единствената коалиция, която съществува, е тази на войната.
БСП продължава да иска оставката на министър Демерджиев. "Това беше морален акт. Той не е виновникът за процесите, които се случват в МВР, нещата са натрупани много през годините. Например оградата или по-скоро преградното съоръжение, за което изчезнаха десетки милиони и не бяха изхарчени правомерно. Но той смени ръководството на “Гранична полиция“, никой не коментира защо го направи и всички проблеми са там“, каза още социалистът.
От левицата не биха подкрепили дерогацията на руски петрол. "Над 10 млрд. са парите, които влизат от “Нефтохим“ в БВП, това са 7-8%. Заедно с нещата, които са направили “Продължаваме промяната“ в Плана за възстановяване и устойчивост относно централите за въглища, където също се губят едни огромни средства – около 4-5%, ние ще сринем държавата“, предупреди Гуцанов
пон | вто | сря | чтв | пет | съб | нед |
---|---|---|---|---|---|---|
1 | 2 | 3 | 4 | |||
5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 |
12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 |
19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 | 25 |
26 | 27 | 28 | 29 | 30 | 31 |
Интересен празник е днес
05:45
Актуални теми
Анкета
Не (21403) | 40% | ![]() |
Да, но отложено и превъртам реклами и съдържание (19687) | 37% | ![]() |
Да, гледам по традиционен начин (12161) | 23% | ![]() |