Кулинарните и музикални фестивали са вид туризъм, като събират и обединяват различни хора от различни краища на страната. Музиката, традициите, храната – всичко това е част от културния микс на България и е нещо, с което трябва да се гордеем и хвалим, като по този начин да превличаме и много туристи. Това каза в предаването "50 причини повече" на Радио "Фокус" музикантът и продуцент Георги Енчев, известен от дуета "Румънеца и Енчев" и организатор на големите кулинарни фестивали под името "България мези".

"Миналата година направихме 17 фестивала в цяла България, някои от които са 10-дневни и повече от 5-дневни, така че практически се оказваме най-мащабният фестивален проект като брой фестивални дни с над 100 фестивални дни. Тази година започвахме с 10-дневен Фестивал на атракциите в Пловдив, сега сме в Благоевград. Днешният ден ще бъде посветен на празничния Гергьовден, който ще празнуваме заедно с прекрасния музикант Георги Милчев-Годжи", спдоели той. 

Музикантът отбеляза, че въпреки че се занимава активно с фестивална дейност, не се е откъсвал от музиката, тъй като е постоянно на сцената като водещ на фестивал.

"Сцената е мястото, където се чувствам наистина щастлив и мястото, където за миг забравям за всякакви проблеми", каза той и добави, че от миналата година заедно с Румънеца са подновили концертната си дейност и тази година ще участват в 10-на концерта на фестивалите като подгряващи на световна известната група C-Block.

"Сцената и музиката са явно в моето ДНК и аз дори да се опитвам да съм далеч, някак си невидимата ръка ме връща на място ми".

Георги Енчев посочи, че специален фокус за него, като организатор на фестивалите "България мези“, са децата и семействата, които в днешния забързан свят нямат време или средства за култура. "Така че това, което ние правим на нашите фестивали, е обърнато до голяма степен към семействата. Така че ние се опитваме да предложим максимално много културни форми, облечени във всевъзможни атракции, за да можем да привлечем много хора. Имаме състезателни игри, образователни игри, големи концерти, много вкусна храна и над 20 атракции", обясни той и добави, че следващият фестивал, който организират, е в Казанлък на Празника на розата.

По думите му фестивалите променят средата и за него туризмът на бъдещето е фестивалния и в частност кулинарния туризъм.

"Комбинацията между музика и храна е част от културния микс на една държава и се възприема много добре от чуждестранните туристи. Аз смятам, че и двете части в комбинация с разбира се с доста допълнителни елементи, са нещото, с което трябва да вървим напред".