Изкуственият интелект и ChatGPT ще променят архитектурата на социалните системи и на човечеството. Това каза футурологът доц. д-р Мариана Тодорова в предаването "Сценарий от бъдещето" по "Фокус".

"Футурологията е научна дисциплина, която се опитва да прогнозира с научни методи какво ще се случи в бъдещето. Никой няма силата и потенциала да предвиди какво точно ще се случи, но това, което можем да направим е да сътворим различни алтернативни сценарии за бъдещето, които създават една мисловна и символична мрежа. Колкото повече сценарии имаме, толкова дупчиците на тази мрежа са по-малки и е по-малко вероятно да изпуснем някое събитие. Защото всъщност е важно ние да се опитваме да прогнозираме стабилността", обясни тя.

По думите й изкуственият интелект и ChatGPT 3 и 4 ще променят архитектурата на социалните системи и на човечеството. Доц. Тодорова поясни, че друг много мощен тренд е деглобализацията, фрагментаризацията, възраждането на военните конфликти.

"От гледна точка на днешния консенсус, изкуственият интелект ще е този, който ще доминира и ще трансформира всички области от човешкия живот. За нас оттук насетне едно от ключовите ни умения е да разбираме тези алгоритми, за да можем да ги управляваме. Образователната система спешно в някакъв скоростен порядък, защото е закъсняла неимоверно, трябва да промени архитектурата си. Защото образователните системи в целия свят работят на принципа на 19-ти век и индустриалните общества", коментира футурологът.

"Още преди да имаме навлизане на изкуствения интелект в медийното съдържание и продуцирането на новините, самите социални медии допринесоха доста за изкривяването на реалността. Честата промяна на съдържанието, на заглавията, на стимулите, които виждаме, карат нашия мозък да отделя допамин и да изпитва щастие, затова виждаме при нашите деца желание да сменят страниците, приложенията, дразнителите, защото става по-интересно, но това не ни дава възможност да се фокусираме повече от 8 минути върху една тема и да отделим необходимото внимание за т.нар. "бавно мислене". Затова ние започнахме да се запознаваме за много от новините само по заглавията, без да вникваме в дълбочина", изтъкна тя.

Според нея се вижда, че социалните медии са прекрасно поле за пропаганда и конспиративни теории, което обслужва конкретни политически, икономически и социални цели. Тя каза още, че с появата на ChatGPT 3,5 има подозрения, че няма човешки тролове, има ChatGPT, командван от хора, който може да напише убедително прекрасни новини и да го разпространява. Доц. Тодорова прогнозира, че в следващите месеци да сме свидетели на бум от такива новини с всякакви цели, като най-вероятно най-силно ще проличи на изборите в САЩ 2024 година.

Ива Дойчинова