Циркадните ритми са вътрешно заложени биологични процеси, които регулират цикъла на сън и бодърстване, следвайки приблизително 24-часов цикъл. Те обаче регулират много повече от съня – контролират ключови физиологични функции, включително хормоналната секреция, метаболизма, температурата на тялото и когнитивната активност. Това каза д-р Методи Методиев, ендокринолог.

"Основен регулатор на тези ритми е хипоталамусът – структура в мозъка, която синхронизира вътрешния часовник с външните фактори като светлина и тъмнина. Нарушенията на циркадните ритми могат да доведат до здравословни проблеми, които включват хормонален дисбаланс, отслабване на имунитета и емоционални разстройства", коментира още лекарят.

"Циркадните ритми са основен регулатор на хормоналните цикли, като синхронизират отделянето на ключови хормони в съответствие с дневно-нощния цикъл. Например сутрин нивата на кортизола се увеличават, за да подготвят тялото за физическа и умствена активност. Този процес е известен като "кортизолен подем" и играе роля в поддържането на енергията и метаболитната активност. Обратно, вечерта се увеличава секрецията на мелатонин, хормонът на съня, който сигнализира на тялото да се отпусне и да се подготви за възстановяване. Дисбалансът в циркадните ритми, причинен от нередовен сън, работа на смени или хроничен стрес може да наруши тази синхронизация. Хронично повишеният кортизол води до потискане на имунната функция и риск от възпалителни заболявания. В същото време недостатъчното производство на мелатонин нарушава съня и възстановителните процеси, което може да доведе до хормонален хаос и увеличен риск от метаболитни разстройства. Тази взаимовръзка подчертава необходимостта от поддържане на стабилни циркадни ритми за оптимално здраве и хормонална регулация", допълни специалистът пред zdrave.to.

Съвременният начин на живот е основен фактор за дисбаланс в циркадните ритми. Работа на смени, нередовни хранителни навици, хроничен стрес и продължителна употреба на мобилни устройства – всичко това излага вътрешния часовник на постоянни нарушения. Синята светлина от екрани например потиска секрецията на мелатонин, което затруднява заспиването. Дългосрочните последствия от този дисбаланс включват повишен риск от затлъстяване, захарен диабет тип 2, сърдечносъдови заболявания и значителен спад на когнитивните способности, уточни д-р Методиев.