"Един процент промяна“ започна, защото ние самите като доброволци имахме нужда от повече доверие, от това да знаем къде отиват средствата, които даряваме. Това каза съоснователят на Сдружение "Един процент промяна“ Светла Пармакова в предаването "Човекът на фокус“ на Радио "Фокус“.

Сдружението е създадено преди три години. Скоро отбеляза 100 реализирани каузи и 1 милион лева, събрани за дарителство.

"Един процент промяна“ се основава на няколко прости принципа. Първият от тях е пълна прозрачност, заяви Пармакова. "Ние държим да показваме всичко, което можем, на дарителите. Сами реализираме каузите открай докрай – човек от екипа лично поръчва всеки един компонент, всички плащания минават през нашия екип, с подробни отчети, фактури и протоколи. Ние лично се уверяваме, че всичко се случва по план“, обясни тя.

Сдружението си е поставило за цел да бъде разказвач на историите на хората с каузи в цяла България, които невинаги имат възможност да разкажат за тях пред по-широк кръг от хора. "Всеки месец ние разказваме различна история. Другото много важно е дългосрочният ефект. Стараем се да правим каузи, които имат дългосрочен ефект върху качеството на живот на бенефициентите ни“, допълни Пармакова.

Каузите са много разнообразни. Сдружението работи с една кауза на месец. Средствата се събират от 1-во до 31-то число и след това проектът се реализира. "Това може би е нашият голям плюс, тъй като много бързо реализираме каузите си. Миналия месец правихме кауза за конна терапия за деца с увреждания. Този месец купуваме първия специален дрон с термална камера за Планинска спасителна служба в Пазарджик. Планираме кауза за жени, живели в домашно насилие, планираме екокауза. Гледаме нашите дарители да могат да помагат на пълния спектър от нужди в общността, в която живеем“, обясни Светла Пармакова.

Тя разказа подробно за инициативата за закупуване на дрон за Планинската спасителна служба. За закупуването му са необходими 20 000 лева, като ПСС вече е събрала част от средствата. "Ние като общност събираме средствата за основната конфигурация, която е около 17 000 лева. Това е много важна за нас кауза, тъй като би променила качествено скоростта, с която се откриват хора, загубили се в планината. С негова помощ ще могат да бъдат откривани загубени хора в гористи местности, когато е тъмно и няма видимост. Това е може би най-високият клас дрон. Той може да бъде използван в цялата страна. Планираме обучаването на двама-трима човека от ПСС, за да могат да реагират и в други области в страната“, поясни Светла Пармакова.