45 000 българи годишно се сблъскват с инсулт. Изходът е различен при всеки един индивид – дали ще бъде тежка инвалидизацията, дали ще бъде излекуван или ще е летален. Всички тези хора в годините натрупват огромна маса от живеещи своя живот след инсулт. Това каза председателят на сдружението "Асоциация за инсулт и афазия“ Дорина Добрева в предаването "Денят на фокус“ на "Фокус“. 

Симптомите на инсулт са много разпознаваеми и са основно три, припомни тя. "Изкривяване на лицето. Дясна или лява половина, ръка и крак може да са отпаднали, да не може човек да вдигне успоредно двете ръце и да ги задържи. Друг съществен белег е завалването на речта, нарушен говор или невъзможност да се изговори правилно фраза. Това са симптоми, които от миналата година ние сме онагледили чрез видеоклипове, които се излъчват в софийското метро, на множество постери и плакати. В 100 общини в страната има разположени информационни тристени“, обясни Дорина Добрева. 

9 май е Европейски ден за осведоменост за инсулт, а фокусът е върху живота след инсулт и необходимостта той да бъде достоен и пълноценен. "Необходимо е да се осигурят такива видове терапии и подкрепа за преживелите инсулт, че те отново да намерят себе си. Техните близки да имат достъп до терапия – било то психологическа подкрепа или умения, които трябва да придобият, за да могат да бъдат по-спокойни в обгрижването“, обясни Дорина Добрева.  

До 15 май в цялата страна ще бъдат организирани безплатни профилактични прегледи на пациенти с инсулт. Информация за лечебните заведения, в които ще бъдат извършвани консултации, могат да бъде открита на сайта на Асоциация "За инсулт и афазия“. "Пациентите могат да се обадят на националния телефон на Асоциацията – 0700 11 404, или да потърсят на нашия сайт програмата, в която са онагледени местата, където се предлагат тези профилактични прегледи, телефони и часове“, поясни тя. 

На 12 май ще бъде учредена първата група за подкрепа след инсулт в Банкя със съдействието на Община Банкя.