"В най-големите ромски махали големите партии отдавна имат утвърдени "партийни централи". По населените места те имат местни лидери, които хората разпознават. Както в ромските квартали, така и в българските села средата за оказване на натиск е благоприятна. Въпросът е колко предлагате и какъв натиск оказвате". Това каза социологът от Института по философия и социология при БАН доц. Алексей Пампоров в предаването "Денят на фокус" на Радио "Фокус". 

По думите му хората в ромските махали и в селата гласуват много активно, но често в избирателните списъци има много мъртви души и статистически отчетената активност там е ниска.

"За селата гласуването често пъти е събитие и хората отиват и упражняват правото си на глас. Същото важи и за ромските махали. Изследванията, които правим там, показват, че между 25 и 30% от населението на тези квартали живее в чужбина", обясни Пампоров. 

Той бе категоричен, че както в ромските квартали, така и в българските села средата за оказване на натиск е благоприятна: "Въпросът е колко предлагате и какъв натиск оказвате. Това, че тук-таме обаче някого са хванали, че е дал пари на някой друг, е по-скоро димка, нещо, което отвлича вниманието, защото голямата игра става чрез купуване на секционните комисии. Те затова върнаха сега хартиените бюлетини. Когато вие сте платили на пет човека по 500 лева, цената е 2500 лева. Срещу тия 2500 лева си осигурявате протокол, който би бил удобен за вашата партия и който ви носи 500-600 гласа. Ако давате на 500 човека по 50 лева, сметката тогава не излиза", коментира доц. Пампоров. 

Той припомни и примери и за корпоративен вот на изборите в предишни години от по-малки градове като Казанлък, Карлово, Калофер и Сопот.

"Контролираният вот според мен е много повече, отколкото е купеният вот", посочи той. 

Ролята на наблюдателите в избирателните секции е много важна за гарантиране на честното провеждане на изборите, но те трябва да бъдат външни за населеното място, подчерта социологът. 

Очакванията му за активността на предстоящия вот са, че тя ще бъде завишена заради злоупотреби с хартиените бюлетини.

"За мен връщането на хартиената бюлетина е абсолютно политическо престъпление срещу правата на гражданите, защото възрастните хора се справяха достатъчно добре, необразованите хора също се справяха достатъчно добре. България е известна с техниката за купуване и за контрол на вота, наречена "български влак" извън България. Трябва ви само една изнесена бюлетина, за да излезете и завъртите цикъла с предварително попълнени бюлетини – един влиза, изнася празна бюлетина, дава я на следващия попълнена и така се завърта", заяви доц. Пампоров.  

Бистра Окереке