"Христо Грозев може да очаква повече и по-ефективна помощ и подкрепа от Европа, отколкото от нашите служби и правителство. ". Това каза в предаването "Добро утро, България" на Радио "Фокус" Георги Лозанов, преподавател по Масови комуникации в СУ и бивш председател на Съвета за електронни медии в коментар по темата за българския разследващ  журналист Христо Грозев обявен за издирване от Русия.

"Това е посегателство върху свободата на словото и това не е изненада на режима на Путин. Свободата на мнение там не е гарантирано", каза Лозанов.

Специфичното в ситуацията е, че тази репресивна машина се задейства по отношение на чужд на Русия гражданин. България би следвало по Конституция  да защити от такъв тип посегателство и репресия всеки гражданин на страната, включително и журналиста, като на него е необходимо да му осигури и охрана, стана ясно от анализа на медийния специалист.

"Бавно, но все пак правителството и президентът направиха изявления по казуса, но друг е въпросът, доколко нашите служби имат възможност да организират и осъществят охраната на Грозев", допълни Лозанов.

Той коментира и привикването на руския посланик Елеонора Митрофанова в МВнР, като нарече акта "символичен".

"Трябва да се разбере какви са претенциите на Русия, но от това едва ли ще последва нещо, това са символични действия", каза Лозанов.

Той подчерта, че Грозев сам е казал, че обявеното  издирване е сигнал за симпатизантите на Путин да се саморазправят с него.

"Действията на МВнР с руския посланик са символични, но рискът за българския журналист съвсем не е символичен. Не очаквам нищо особено да извърши  Митрофанова, за да защити човешкото право на мнение, но тя  Русия така действа - чрез заплахи. Така действа и спрямо Грозев - със заплаха", допълни още специалистът по комуникации.

Необходимата реакция от страна на България е охрана и защита, солидарност с него. Не е ясно дали достатъчно категорично нашето правителство е формулирало позиция по казуса. На европейско ниво това също е много важно, тъй като страните членки изказаха вече категоричната си подкрепа за Грозев, става ясно от думите на Лозанов.

"Христо Грозев има привилегията да е гражданин на държава член на Европейския съюз и в такива моменти се вижда ефектът от нашето членство в  ЕС. Той може да очаква повече защита от европейските институции, отколкото от българското правителство", каза Лозанов.