Това, че Международният наказателен съд издаде заповед за ареста на Путин, може да бъде тълкувано по два начина. Първият начин е по-скоро едно послание на международната общност за това, че трябва да се прави ясна разлика между този режим, който в момента управлява в Москва – режима на Путин, и който вкара Русия във война с Украйна, и всички онези руснаци, които не желаят да ги управлява този режим. Защото такива има. Просто в момента в Русия е в пълно информационно затъмнение и ние не знаем колко са тези хора и дали те продължават да организират протести. Това каза за аудиокаста " Това е България" на "Фокус" политологът, международен анализатор, експерт по международна сигурност и управление на конфликти доц. Искрен Иванов.

И допълни, че втората интерпретация, това е, че по този начин Международният наказателен съд всъщност казва на всички страни, които са със статут, които са страна по Римския статут: ето, вие имате пълната дипломатическа и политическа свобода да регулирате отношенията си с Руската федерация и с това правителство както искате.

"Ако искате да си прекъснете отношенията, ако искате, да издадете и вие някаква заповед, и т.н., но това е ваше право, защото вие сте страна по Римския статут. Според мен това са двете интерпретации, които може да направим на базата на това решение и оттук нататък аз смятам, че една по една страните, които са признали юрисдикцията на Международния наказателен съд, ще следват своя специфична политика спрямо Русия. Защото пак казвам, това отваря една вратичка, която им предоставя оттук нататък гъвкавост за това как да развиват отношенията си с Руската федерация", посочи политологът. 

По думите му малко по-сложно стоят нещата с държавите, които не са признали този статут, като Китай, като САЩ, които бяха подписали Статута, но си оттеглиха подписа в последствие, и т.н.

"Това са обикновено големи играчи, които имат в себе си ресурси, с които да си гарантират двустранно отношенията с Русия. Но там вече нещата ще се решават на ниво политици, докато държави като нашата, които са страна по Международния наказателен съд, оттук нататък имат пълната свобода да си уреждат дипломатическите отношения с Русия така, както намерят за добре.", каза още доц. Иванов. 

Цоня СЪБЧЕВА