До 14 месеца всички данни за цифровата и транспортна инфраструктура ще бъдат събрани в единна платформа. Тя ще бъде създадена чрез надграждане на Единната информационна точка.

“Със създаването на Национална точка за достъп до информационни услуги за мултимодални пътувания изпълняваме изискване на европейското законодателство“, каза по време на представянето на проекта заместник-министърът на транспорта и съобщенията Димитър Недялков. Той подчерта, че данните от този портал ще бъдат използвани като основа при предстоящото разработване на Националната транспортна схема.

Към момента Единната информационна точка включва телеком, електро-, ВиК, газ, железопътна, пътна и улична мрежа. В нея са регистрирани 31 000 км електронни съобщителни мрежи и 179 000 обекта. Над 1390 оператори ползват услугите всекидневно. По думите на Димитър Недялков, предстои в нея да бъдат включени нови функционалности, за да е полезна и за гражданите в тяхното всекидневие.

Заместник-министърът обясни, че националната точка за достъп до информационни услуги за мултимодални пътувания ще бъде портал за възможностите за придвижване. Освен видовете транспорт – автобус, влак, скутери и автомобили под наем, тя ще информира и за паркингите, и задръстванията. Платформата ще се различава от достъпните приложения в интернет, тъй като се предвижда транспортните фирми да имат ангажимент за непрекъсната актуализация на промените в разписанията.

Проект "Надграждане капацитета на ГИС базираната електронна платформа "Единна информационна точка“ и изграждане на функционалности за създаване на Национална точка за достъп до информационни услуги за мултимодални пътувания“ се реализира с финансовата подкрепа на Програма "Транспортна свързаност“ 2021–2027 г. и се изпълнява от Консорциум "НТД“, обединяващ компаниите "Есри България“ и "Теоремус“. Стойността на инвестицията е 5 970 000 лева.