САЩ категорично подпомогнаха операцията на Израел. Все пак се опитват да останат единствената държава, с която ще се водят преговорите на Иран. Това каза в сутрешния блок на БНТ Димитър Гърдев - депутат от ИТН и председател на Комисията по европейски въпроси и контрол на еврофондовете. 

По думите му Европа в момента не може да проектира сила. Каквото и да говорят европейските лидери, те след това трябва да убеждават, че това е изгодно за страните, които нанасят ежедневни удари - САЩ и Израел, каза още той. 

Димитър Гърдев уточни, че за страната ни няма пряка опасност, но има косвена. Едната е евентуално засилена бежанска вълна. Притеснително би било активирането на спящи клетки на Корпуса на стражите на ислямската революция, тяхното крило за външно действие "Ал Кудс", които са създадели на "Хизбула" и много терористични групи. Способни са на големи терористични акции, поясни той. 

Другата опасност е излизането на конфликта извън границите на локален конфликт и да се използва тактическо ядрено оръжие.