“Принцип на нашия кабинет е да не изнасяме информация преди да са приключили преговори по различни теми, които са сложни и важни, но, тъй като румънското правителството предостави пред техните медии част от информацията по все още продължаващите преговори, решихме, че трябва да разкажем това, което се случва през последните дни и седмици. Госпожа Габриел играе ключова роля като министър на външните работи и вицепремиер в преговорите, но искам да отбележа, че в преговорите много активно, освен нейния екип, освен съветника при мен ключова роля изиграха и колегите от Министерство на вътрешните работи. Искам да подчертая, че за да имаме положителен резултат, роля играят много институции. Специално искам да подчертая ролята на Народното събрание, което през последните месеци прие редица закони, които бяха чакани от години и които бяха свързани с очакванията на Нидерландия и на Европейската комисия, за установяване на върховенство на правото в България. Те бяха изключително важни. Затова подчертавам отново ролята на Народното събрание и на партиите, които подкрепиха тези закони, тъй като без тях нямаше да бъде вдигнато ветото на Нидерландия. Това каза премиерът Николай Денков на брифинг в МС, предаде репортер на "Фокус".

Денков потвърди за принципно съгласие с Австрия за приемането на България и Румъния в Шенген по въздух и вода в края на март 2024 г.

Вицепремиерът и министър на външните работи Мария Габриел заяви, че към България няма допълнителни условия, а само за изпълнение на Дъблинските регламенти в страната ни да се върнат регистрираните у нас бежанци, които по-късно се появяват в Австрия:

"Последните дни посвоему бяха кулминационни. Не само заради всички години на усилен труд, месеци на упоритост и резултати, но и заради многобройните интензивни часове преговори на детайлите - вече в дните на 22 и 23 декември, както и отново подновени преговори от 26 декември насам. Продължаваме да работим много активно с партньорите ни в Австрия, Румъния, ЕК, Испанското председателство, както и с генералния секретариат и правната служба на Съвета по решение за пълноправно членство на България и Румъния в Шенген. При постигане на съгласие, двете  държави ще могат да приложат шенгенското законодателство. В края на март ще отпадне контролът по въздушните и морските граници, а на следващ етап ще отпадне контролът и на сухоземните граници. Искам ясно да кажа, че приемането на България в шенгенското пространство е национален приоритет за страната ни от години, по който са работили редица правителства и политици. Бих искала специално да благодаря и на Бойко Борисов, защото в последните дни изключително следи, помага и съпреживява трудните преговори. Същевременно искам да подчертая, че говорим за деликатен преговорен процес, който все още не е завършил. Надяваме се това да стане в оставащите дни до края на годината. Бих искала да отбележа, че с министъра на вътрешните работи и с министър председателя сме се водили от убеждението, че България е заслужила мястото си в Шенген и искаме да продължим да работим за това, защото Шенген е едно от основните постижения на Европейския проект и мястото на България в него, защото то ни прави част от общност от 420 милиона граждани на ЕС - 23 държави-членки и тези от Европейската асоциация за свободна търговия и защото нашето разбиране за сигурност на гражданите е сигурност чрез сътрудничество", завърши Мария Габриел.

"Изключително доволен съм от постигнатото до момента. МВР получи отлична оценка и подкрепа дори и от тези, които в момента ни възпрепятстват по пътя към пълноправното членство в Шенген. Ще продължим да правим това, което е необходимо до вземането на крайното политическо решение", каза вътрешният министър Калин Стоянов.