"Преди 10 дни предложихме решение" - категоричен бе бившият шеф на Комисията по бюджет и финанси в 51-ото Народно събрание
Хората са уморени от изборите, не се вижда някаква особена активност от страна на гласоподавателите. Според мен избирателната активност няма да е висока. Това каза в ефира на Радио ФОКУС Делян Добрев, водач на листите на ГЕРБ-СДС в 24 МИР София и 29 МИР Хасково.
"По време на срещите ни с хората говорим за проблемите, които имат, плановете, програмата, която предлагаме. Интересни са срещите. Не ни харесват всички, разбира се, но това е нормално. Ние от 2021 година досега забравихме колко пъти бяхме на избори. Най-дългото правителство просъществува 1 година и 1 месец, ако не се лъжа. Да се надяваме, че ще има правителство и след изборите сега, на 19 април, и то ще продължи по-дълго", коментира Добрев.
"Най-много с нас си говорят нашите "твърди ядра", ако мога така да се изразя, които срещаме по улиците и те обикновено ни насърчават и говорят срещу опонентите ни, така че тези разговори не мога да скрия, че са особено приятни. В същото време хората ги вълнува войната в Иран, цената на горивата, това ще доведе ли до инфлация в страната, защо има такъв огромен бюджетен дефицит от първите 3 месеца на тази година - милиард и половина евро, което е рекордно, според мен, за всички времена на България. В началото на годината, през първите 3 месеца - приходите се събират, тоест точно тогава, когато се събират да имаш толкова голям дефицит означава, че има нещо много сгрешено. Това означава, че нещо се случва, най-вероятно не се събират приходите", обясни той.
"Дано не са се върнали схемите с пуделите и това да е причината дефицитът да е толкова голям", отсече Делян Добрев и бе категоричен, че приемането на Бюджет 2026 ще бъде огромно предизвикателство за следващия кабинет. "Защото се вижда, че приходите ги няма, а трябва да ги има. Най-малкото заради високата цена на петрола и скъпите горива, би трябвало приходите да са много по-високи в тази държава. Къде са? Някъде изчезват", допълни той.
"Овладяването на кризата с горивата не означава да връщаш по бензиностанциите стотинки на всеки потребител, а означава да овладееш инфлационния натиск върху цените на останалите стоки, които купуват хората, защото проблемът с високите цени на горивата не е само, че зареждаме скъпо по бензиностанциите, а че ни става много по-скъпо в магазина, когато пазаруваме. Затова ние предложихме още преди 10 дни да се въведе програма, с която да се връща по-висок данъчен кредит на фирмите, за да могат те да не включват високата цена за транспорта в цената на крайния продукт. Какво означава това - ако горивото струва 1,50 евро и има ДДС - то е 0,30 евроцента, а ние предлагаме на бизнеса да не се възстановяват 20% ДДС (тези 0,30 евроцента), а да се възстановят например 0,40 или 0,50 евроцента. Тоест - да се дава на фирмите по-голям данъчен кредит, с което ефективно ще им се намали цената на горивата и ще се запази стойността на транспортната услуга. Това ще предотврати покачването на цените в магазините, което е най-важното в този момент", категоричен бе Делян Добрев.
Повече чуйте в звуковия файл.



17:22 / 15.04.2026
10625



