Пермакултурата е наука, но тя е основана на етики, пермакултурата е етическа дизайнерска наука, която взима за учител природните процеси и има за цел да произведе за всички човешки нужди, докато в същото време обогатява природата. Това каза за "Фокус“ в "Човекът на фокус“ Данаил Петров – изследовател на пермакултурата. "Ние сме част от природата, и тя ни предоставя условията, за да можем да живеем. Ние сме осъзнати същества и като такива ние можем да направим промяна и да предотвратим катастрофата, която би могла да дойде.“

"Искаме да научим хората на етика. Оттам произлиза е пермакултурата. Тя е основана на три етики: грижа за планетата, грижа за хората и правилно разпределяне на ресурсите. Каквото и да правим, каквото и да променяме ако ние не се научим да произвеждаме храна, да живеем чрез етика, тогава всичко би било обречено на тъга и разрушение“, каза още Данаил Петров и добави, че пермакултурата е наука с грижа за хората. "С каквото и да се занимаваме, трябва да имаме в предвид всички живи и неживи неорганизми в системата, до която се докосваме. И след това от това, което произвеждаме, да върнем към природата и хората. Така че това е едно от най-важните неща: да научим хората на етиките на съществуване и оттам как да работим в една общност.“

На 13 и 14 май предстои презентация на пермакултурата в "Кът за срещи. Сподели вдъхновение“ в с. Кокаляне, на която основна тема ще бъде почвата – как да се грижим за нея, кое прави почвите плодородни. "В пермакултурата ние отглеждаме почва, и след това почвата се грижи за растенията.“