Западните Балкани са значим регион, тук се сблъскват интересите поне на три исторически империи. Това каза в предаването "Добро утро, България" на Радио "Фокус" международният анализатор д-р Станислав Бачев. "Няма как да се гледа само на идеята Европейски съюз от една страна, а от другата да стои идеята за така наречения Балкански коридор, добави анализаторът. Той даде пример с Албания, където вече има военна база на силите за специални операции на САЩ. Според Бачев, цялата инфраструктура на Балканите е така предвидена вече, че да улеснява дислоцирането на военно-технически средства.

Битката за Балканите тепърва предстои и това вече е доказано на практика. Това се облича в една официална рамка, смята още Бачев. Гео стратегически и гео политически са вече намеренията спрямо западните Балкани. Ролята на Турция се поставя тук сериозно. Тя води стратегическа политика  спрямо два региона. Засиленото военно присъствие тук потвърждава, че Балканите започват да стават все по-значими в голямата игра.

ЕС подхожда лицемерно към някои страни на Балканите, смята още анализаторът. И към днешна дата има поне три държави от ЕС, които не признават Косово за държава. В момента ЕС не знае какво печели от лицемерието си, защото няма собствена игра. Той е изпълнител на чужда роля в момента и няма как да излезе от тази роля.

Според Бачев, има едни държави в ЕС, които получават повече привилегии от други, като България.

"Според мен, казусът "Шенген" показва дълбоките конфликти на българската политическа прослойка, която няма как да покаже елит. Тези комплекси и собствена несигурност се пренасят на цялото ни общество и на авторитета, който излъчваме към чуждите държави. Ние трябва да надраснем и надживеем този комплекс, за да получим одобрението на другите. Това е резултатът когато една държава се води от посредствени решения на политици, които никога не могат да взимат смели решения. Дори не можахме да кажем нещо твърдо спрямо Холандия и Австрия",  каза Бачев.

"Решението на този проблем е България да намери себе си. Настоящата политическа класа не е способна да води държавата към прогрес. Това е една прослойка на случайно попаднали в политиката хора", смята още анализаторът.