Д-р Калпачки: В повечето случаи знаем всичко, но си казваме - "Господ да ме пази"

©
"Трендът за подобрение в останалия свят нас ни подминава. Има тенденции за снижаване на смъртността. Корени са в два аспекта: доброто лечение на инсулта и по-добрата профилактика", заяви д-р Росен Калпачки - началник на Клиниката по нервни болести в УМБАЛ "Света Анна".
Профилактиката е години преди да ни прилошее
По думите на специалиста инсултът е върхът на айсберга на събития, които са започнали десетилетия по-рано.
"Не сме особено здравно ангажирани като нация в този аспект. В повечето случаи знаем всичко, но си казваме: "Мен няма да ме хване", "Господ да ме пази"...
Появят ли се първите симптоми, вече говорим за ранно разпознаване и бързо лечение, изтъкна д-р Калпачки пред Bulgaria ON AIR.
Според него е специален проблем, че първоначалните симптоми не се усещат от пациента, което прави нещата доста трудни.
Няма и минута за губене при инсулт
Голяма част от популацията са самотноживеещи хора - още един фактор, който затруднява диагностиката на инсулт.
"Заболяването е вкарано в три симптома: внезапно изкривяване на лицето, внезапна слабост на едната ръка, внезапна промяна в говора. Ролята на здравия човек около болния е ключова. Няма дори минута за губене. Може да се лекува инсулт в първите 3-4 часа от започване на проявите. Не е едно и също да лекувате инсулт на 30-ата минута и на третия час. На третия час ще има много загубени функции на мозъка", обясни д-р Калпачки.
Той уточни, че възстановяването след инсулт е вградена функция на мозъка.
Проблемът с високото кръвно налягане
Неврологът подчерта, че високото кръвно налягане е подценяван проблем и води до множество съдови увреждания.
То изисква ежедневно лечение до края на живота на човек. Кръвното налягане трябва да се мери редовно, но не и да се вманиачаваме, поясни гостът.
"Мислете за собственото си здраве като за собствено, не като подарено. Здравеопазването не може и не е длъжно да се грижи за вашето здраве", завърши д-р Калпачки.